Reklamı Kapat
6182 kez okundu

Adalet Anlamı

Adalet anlamı; Adalet hakkında itibar gören sözüklerde, bilimsel ya da resmi kaynaklarda geçen tanımı ile anlamlandırılmıştır. Bu sayfada Adalet anlamı ile ilgili mevcut bilgileri inceleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Toplum, ülke gibi kuralların geçerli olduğu topluluk kavramları doğmadan önce şimdiki zamandan çok daha küçük topluluklar halinde yaşayan insanların belirlediği yazılı kurallar (günümüzdeki anlamı ile yasalar) yoktu.

Sözlü kurallara uyum sağlayarak sosyal düzenlerini yürütmeye çalışan topluluklar töre, örf, adet denilen mevcut sözlü kurallarına uymayan bireyler için geçici cezaları anlık olarak belirlediler. Sözlü kuralların birlikte yaşayan her toplum tarafından daha yazı bile bulunmadan önce uygulanması adaletin her toplumun bireylerinin temel ihtiyacını olduğunu gösterir ve örf, adet, töre gibi sözlü olan bu kurallar eski zamanlarda bile insanların  Adalet nedir sorusunu cevaplayabildiklerinin kanıtıdır.

İlk çağlardan beri oluşturulan sözlü kurallardan bazıları, toplumdan topluma geçmiş yaptı, nitekim halen bireyler sosyal yaşamlarında örf ve adetleri uygulamaya devam etmektedir. Arapça kökenli bir kelime olan Adalet, adil kelimesinden türemiştir. 

 

Sizce "Adalet Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.