Reklamı Kapat
16196 kez okundu

Diksiyon Anlamı

Diksiyon anlamı; Diksiyon hakkında itibar gören sözüklerde, bilimsel ya da resmi kaynaklarda geçen tanımı ile anlamlandırılmıştır. Bu sayfada Diksiyon anlamı ile ilgili mevcut bilgileri inceleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Diksiyon kelimesi Fransızca ‘diktion’ kelimesinden Türkçemize geçmiş bir kelimedir. Kelimenin Fransızca aslı, söyleyiş biçimi ve ifade anlamına gelmektedir. Türkçemize diksiyon olarak geçen bu kelime bizim dilimizde de aslına yakın bir anlamda kullanılmaktadır. Diksiyon kelimesi, kelimelerin vurgu ve seslendirmelerinin doğru bir şekilde yapılmasıdır. Yapılacak bir konuşma, okunacak bir metin veya şiirin daha etkileyici olması için kullanılan kelimelerin doğru bir vurgulama ile söylenmesi ve bu suretle de daha etkileyici olması diksiyon sayesinde sağlanmaktadır. Diksiyon, siyaset, televizyon ve radyo dünyasında son derece önemlidir.

Ancak kişilerin gündelik yaşamında da diksiyon oldukça önemlidir. Çünkü artık gündelik yaşamda da konuşmaların düzgün ve akıcı olması son dönemlerde daha da önem kazanmıştır. Bu nedenle de günümüzde pek çok insan diksiyon kurslarına giderek iyi bir diksiyona sahip olmak için çeşitli eğitimler almaktadırlar.

KIRAL MAMO,

İY AÇIKLAMIŞLAR

Sizce "Diksiyon Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.