Reklamı Kapat
6161 kez okundu

Ses Nedir

Ses nedir, Ses ne demektir, Ses anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Ses " hakkında genel görüşleri, Ses hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Ses hakkındaki görüşleri okuyabilir, Ses hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Ses, atmosferde tüm canlıların işitme organları tarafından duyulabilen titreşimlerdir. Peki, “ses nedir”. Ses, bir enerjidir. Çünkü ses dalgaları ortaya çıktıkları ve yayıldıkları alanda belirli bir basınç yaratmaktadırlar. Belirli bir maddesel ortamda yayılan dalgalar nedeniyle moleküllerin titreşmelerine ses adı verilmektedir. Ses dalgalarının yayılabilmesi için maddesel bir ortam gerekir. Yani ses dalgaları hava, sıvı veya gaz ortamlarında yayılabilir. Bunun dışındaki ortamlarda ses dalgaları yayılamazlar. Örneğin uzay boşluğunda ses dalgaları yayılamaz. Bu nedenle de uzaydaki patlamalarda bir ses duyulmaz. Ses, özellikle insan hayatı için son derece önemlidir. Çünkü insanlar da duyma organları olan kulakları ile çevrede yayılan ses dalgalarını duyarlar ve buna göre hareketlerini düzenlerler. Şöyle bir düşündüğümüz zaman sesin hayatımızdaki yerinin ne kadar önemli olduğunu anlarız. Günlük konuşmalarımız, karşımızdaki insanların konuşmaları, trafik polisinin çaldığı düdük, kalabalık ortamlarda yapılan duyurular, kısacası gündelik hayatımızda yer alan hemen her şeyde sesin etkisi vardır. Çünkü insanlar ancak kulakları ile duydukları seslere göre tavır takınırlar, hareketlerini düzenlerler. Bu nedenle de sesin insan yaşamındaki etkisi ve önemi oldukça büyüktür.

SES HAKKINDA

Ses, mekanik bir dalgadır. Bu nedenle de ses dalgalarının yayılabilmesi için maddesel bir ortam bulunması zorunludur. Ses, dalgaları havada, suda ve gaz ortamında yayılabilir ancak boşlukta yayılamazlar. Ses dalgalarının boyları, sesin frekansı ve sesin bir hızı bulunmaktadır. Ses dalgaları havada saniyede 340 metre ilerlemektedirler. Tabi ki bu hız ses dalgasının yayıldığı maddesel ortama göre değişmektedir. Örneğin çelik bir madde üzerinde ses dalgaları saniyede 8000 metre hızla ilerlemektedirler. Ses birimi Hertz (Hz) olarak adlandırılmaktadır. İnsanların ve diğer canlıların duyabilecekleri ses frekansları farklıdır. Örneğin insanlar 20 Hz ile 20.000 Hz arasındaki sesleri duyabilirken, hayvanlar 20.000 Hz’den daha yüksek veya 20 Hz’den daha alçak frekanstaki sesleri duyabilirler. Ayrıca ses dalgalarının bir şiddeti bulunmaktadır. Ses dalgalarının şiddetini ifade etmek için ‘desibel’ adı verilen kavram kullanılmaktadır. İnsan kulağı 140 dB ‘ye kadar olan sesleri duyabilir. Bu değerden yüksek şiddette olan sesler insan kulağına ve kulak zarına zarar vermektedir.

SES AÇIKLAMALARI

Ses, belirli bir ortamda yayılan titreşimlerdir. Ses, dalgalar halinde yayılan ve moleküllerin titreşmesi sonucu oluşan bir enerji türüdür. Hava, su ve gaz gibi maddesel ortamlarda yayılabilen ses dalgaları canlıların duyma organları tarafından algılanabilmektedir. İnsan olarak günlük hayattaki konuşmalarımız se dalgaları sayesinde diğer insanlar tarafından duyulmaktadır. Bu nedenle de ses nedir konusu insanlar arasındaki iletişimde son derece önemlidir.

 

Sizce "Ses Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.