Reklamı Kapat
7097 kez okundu

Aile Nedir

Aile nedir, Aile ne demektir, Aile anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Aile " hakkında genel görüşleri, Aile hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Aile hakkındaki görüşleri okuyabilir, Aile hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

‘’Aile nedir‘’ sorusunun cevabı hemen hemen her toplumda aynı anlamda ve genel olup çok kısıtlı olarak bu tanım yapılabilmektedir. Aile kavramının esası evliliktir. Aile olabilmenin ilk kuralı iki kişinin evlenmesidir ki sayı konusunda bu kavramın bir sınırı yoktur. Bir aile sadece iki kişiden oluşabildiği gibi 10 kişiden de oluşabilir.

Bu durum tamamen aileyi kurmakta olan büyüklerin kültürleri ve tercihlerine bağlı olmaktadır. Aile tek başına bir birim olmakla birlikte bu birimlerin birleşmesiyle toplum oluşmaktadır. Kişiler, yetiştikleri aile ortamlarında aldıkları eğitimler ile hayata başlamaktadırlar ve sahip oldukları kültür değerleri de aile içerisindeki gördükleri kültüre göre şekillenmektedir.

Bir aile sadece anne, baba ve çocuktan oluşmak zorunda değildir, aile kavramı içerisinde kişilerin anne, baba ve kardeşleri de yer alabilmektedir. Aile kavramının esaslarından bir diğeri ise paylaşımdır. Aile bireyleri öncelikle bir tek evi paylaşmakla hayata başlarlar ve ardından yemeklerini, giyeceklerini paylaşmaya başlarlar. Eğer, ortada paylaşım yoksa aile kavramı da zamanla yok oluyor demektir.

Yapısal Açıdan Aile Çeşitleri

Türk toplumu aldığı yoğun göçler ile çok farklı kültürleri barındıran bir toplum niteliğindedir. Bu kapsamda birçok türde aile yapısını içermektedir. Türk toplumunda görülen yapısal açıdan aile türleri şunlardır:

  • Aşiret ailesi        :En fazla üyeye sahip aile birimidir.
  • Köy ailesi            :Bu aile tipinde genellikle kadına değer verilmez ve kadının çalışmasına ihtiyaç duyulur.
  • Kasaba ailesi      :Köy ailesi tüpünden kent ailesi tipine geçiş yapmak isteyen ve her iki kültür arasında gidip gelen aile tipidir.
  • Kent ailesi          :Modern düşünce yapısında yaşayan aile tipidir.

Aile Olabilmek İçin Gerekli Öğeler

Aile oluşturmak için sadece birey sayısının artması veya bir çatı altında yer alınması yeterli olmamaktadır. Aile olabilmenin sürekliliğini sağlamak adına psikolojik altında yeterlilik ve sağlıklı bir birey olmak gerekmektedir ki aile ortamı içerisinde bir kişinin psikolojik durumu herkesi fazlasıyla etkisi altına almaktadır. Öncelikle, aile büyüklerinin sorumluluk duygusunu hissetmesi gerekmektedir.

Ardından ailenin bütün üyelerinin kendilerini güven ortam içerisinde hissetmeleri ve değerli olma duygusundan hiç kopmamaları gerekmektedir.

Sizce "Aile Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.