Reklamı Kapat
16962 kez okundu

Akrilik Nedir

Akrilik nedir, Akrilik ne demektir, Akrilik anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Akrilik " hakkında genel görüşleri, Akrilik hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Akrilik hakkındaki görüşleri okuyabilir, Akrilik hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Akrilik, akrolik adlı maddenin oksitlenmesi ile ortaya çıkan, oldukça kesif bir kokuya sahip renksiz bir asittir. Akrolik maddesinden oksitlenerek Akrilik'e dönüşen bu asit, ısı, ışık veya metal ile etkileşim içerisine girmesi neticesinde polimerler oluşturarak nitelik değiştirir. Bu nitelik değişimi sonucunda ortaya çıkan madde, genel tanımı itibariyle Akrilik olarak anılır. 

Günümüzde sıkça kullanılan plastik ve kauçuk malzemelerde esasında birer polimerdirler. Bu polimerler, Akrilik adlı maddenin hammadde olarak kullanılarak ısı, ışık ve metal gibi ek maddelerle etkinleştirilmesiyle imal edilir. Akriliğin oksitlendirilerek dönüştürüldüğü maddeleri sıralayacak olursak Boya, İp, Cam, Elyaf, Levha, Kauçuk Malzemeler, v.b. ürünler ilk sıralarda yer alacaktır. 

Akrilik, bir madde değil madde türlerinin genel adıdır. Akrilik, asit polimerlerinin genel olarak adlandırıldığı bir genel tanımdır. Bu tanımının yanında reçineler, kauçuk malzemeler, plastik ve türevi maddelerde akrilik olarak adlandırılmaktadırlar. Akrilik ile üretilen malzemelerin yapısına bakacak olursak, çoğunlukla şeffaf, yumuşak ve akışkansız olurlar. Katı olarak üretilen Akrilik ürünlerin yanı sıra Akrilikler sıvı olarakta üretilebilmektedir. Özellikle Optik malzemeler, yapıştırıcılar ve dokuma elyafları, akrilik türlerinin içerisinde en yoğun kullanılan sıvı akrilik ürünleridir. Kimyasal özellikleri ve düşük maliyetli olması Akrilik maddesini sanayi, sağlık, endüstri ve daha pek çok alanda tercih edilir kılmaktadır. 

Akrilik asitin üretimi için ek alternatiflerde mevcuttur. Kimi bileşiklerin hidroliz edilmesi neticesinde de üretilebilen Akrilikler, sunduğu esnek seçeneklerle ve üretim kolaylıklarıyla hayatımızın pek çok alanında kendisini göstermektedir. Banyo, ev ve mutfak eşyaları, otomotiv parçaları, elektronik eşyalar ve hayatımızda vazgeçilmez olan daha pek çok ürün Akrilik malzemelerden üretilmektedir.

Sizce "Akrilik Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.