Reklamı Kapat
10141 kez okundu

ASR Nedir

ASR nedir, ASR ne demektir, ASR anlamı. Bulunduğunuz sayfa " ASR " hakkında genel görüşleri, ASR hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada ASR hakkındaki görüşleri okuyabilir, ASR hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Günümüzde teknoloji son derece baş döndürücü bir hızla gelişmektedir. Teknolojinin bu hızlı gelişimi de pek çok alanda kendisini çeşitli faydalar olarak göstermektedir. Örneğin otomobil üretiminde teknolojik gelişmelerin etkisi son derece fazladır. Özellikle son yıllarda üretilen otomobillerde teknoloji sayesinde birbirinden farklı güvenlik özellikleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de asr’dir. Peki, “asr nedir”. Asr, ‘Anti Schlupf Regelung’ tabirinin kısaltmasıdır. Dilimizde asr, antipatinaj sistemi olarak kullanılmaktadır. Asr, araçta tekerleklerin patinaj yapmasını önlemek için kullanılan bir teknolojidir. Örneğin hızlı bir şekilde aracınızı hareket ettirmeniz gerektiğinde gaza aniden bastığınız zaman aracınızın tekerlekleri patinaj yapacaktır. İşte tekerlekleriniz patinaj yaparken asr hız algılayıcılar sayesinde bu durum anlaşılacak ve asr hemen devreye girecektir. Saniyeler içerisinde devreye giren asr, arabada bulunan abs fren hidroliğini devreye sokarak patinaj yapan tekerleklere fren uygular. Ayrıca da asr, motor gücünü de düşürerek aracın patinaj yapmasını engeller. Aracın patinaj yapması durana kadar bu işlemi sürdüren asr, patinaj bittiği anda da devreden çıkarak aracı normal moduna getirir.

ASR HAKKINDA

Asr, günümüzde üretilen araçlarda bulunan birçok teknolojik güvenlik donanımından birisidir. Özellikle araba alırken insanlar sıkça asr nedir sorusunu sormaktadırlar. Çünkü son yıllarda üretilen arabaların özelliklerinde asr gibi pek çok kısaltma kullanılmaktadır. Arabaların özelliklerini anlatırken kullanılan bu kısaltmaların hepsinin ayrı bir anlamı bulunmaktadır. Asr, araçlarda patinaj yapmayı önleyen bir sistemdir. Asr, aracın tekerleğinin patinaj yaptığını algılayarak fren sistemini devreye sokarak ve motor gücünü de düşürerek patinajın sona ermesini sağlamaktadır. Bu sayede de arabalarda patinaj sorunu tamamen ortadan kalkmaktadır. Araç sürücüsüne son derece rahat ve huzurlu bir şekilde araba kullanma imkanı veren özelliklerden birisi olan asr sayesinde insanlar arabalarında patinaj yapma korkusu yaşamadan sürüş keyfinin tadını çıkarmaktadırlar.

Sizce "ASR Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.