Reklamı Kapat
8400 kez okundu

Bilim Nedir

Bilim nedir, Bilim ne demektir, Bilim anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Bilim " hakkında genel görüşleri, Bilim hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Bilim hakkındaki görüşleri okuyabilir, Bilim hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Bilim, Evrenin ya da olayların bir kısmını Bilimsel Alan olarak ele alan, deney ve teknik yöntemlerle gerçekliğe dayanan bulguları yasalar halinde ortaya koyan düzenli bilgiler bütünüdür.

Bilim Nedir? Sorusunun bir diğer yanıtı da; Neden, merak ve amaç olgularını bir çok alt dala ayırarak insanların daha iyi yaşam koşullarına sahip olmasını amaçlayarak öğrenme ve öğretmeyi amaçlayan çalışmalardır diyebiliriz. 

Bilim, Sanat ile temelleri atılmış, her aşamada sanat ve yaratıcılıkla beslenerek insanoğlunun yaşam koşullarını daha iyi hale getirmek için yapılan çalışmaların bütünüdür.

Araştırma ve bulgulara dayanarak sebep-sonuç ilişkilerini bulmaya çalışan olay ve olguların yöntemlere dayalı olarak çözümlenip genellemeler ortaya koyan bir çalışma türü olarakta ifade edilebilir. Bu anlamda her türlü düzenden yoksun duyusal bilgileri düzenli düşünceler halinde sağlama gayretidir.

İnsanoğlu, varolduğu dönemden buyana tabiata duyduğu ilgi ve merak ile standartlarını yükseltme çabası içerisine girmiştir. Bu uğraş kimi zaman bilinçli, kimi zaman tesadüfi tezahürlerle vuku bulmakla birlikte, belli bir evreye eriştikten sonra planlı ve amaçlı olarak gelişmeye başlamıştır. Bu gelişim, Bilimin temellerini meydana getirir. İnsanoğlu, tarihi tecrübelerini yöntemler belirleyerek derlemiş, bu derlemeler öğretilebilir hale getirilerek Bilim meydanag getirilmiştir.

Bilimde deney esas unsurdur. Deney evresi, söz konusu işlemin sınama ve tecrübe yöntemleriyle gerçekliğini ispatlamak ve reaksiyonları test etmek amacıyla bir yöntem olarak kullanılır. Bu yöntem, Bilimin teyit ve doğrulanması için şart, olası tezahürleri tecrübe etmek için elzem bir satır başı olmuştur.

Bilim, pek çok alt dala bölünmekle birlikte şu satır başları altında özetlenebilir ;

  • Astronomi
  • Antropoloji
  • Astronomi
  • Biyoloji
  • Fizik
  • Geometri
  • Kimya
  • Matematik
  • Siyaset Bilimi


Bilim Sınıfları bakımından da ayrılır ve bu sınıflar alt dallar halinde ele alınır. Bilimin sınıfları şu şekildedir ;

Formel Bilimler; Duyularımızla algılayabildiğimiz, beynimizle düşünebildiğimiz, kabul ve idark ederek genelleyebildiğimiz bilim dallarıdır.  (Örn. Matematik, Mantık, v.b.)

Doğa Bilimleri; Doğayı, tabiattaki canlıları ve tabi tezahürleri konu alan, tümevarım tekniğiyle bulguları ele alan bilim dallarıdır. (Örn. Fizik, Kimya, Astronomi, Jeoloji, v.b.)

İnsan Bilimleri; İnsanı, insanoğlunun tarihini, var olduğu coğrafyaları ve tarihsel serüvenlerini ele alan bilim dallarıdır. (Örn. Antropoloji, Psikoloji, Sosyolji, Siyaset Bilimi, Etimoloji, v.b.) 


Ayrıca bilim, ulaştıkları neticelere göre şu şekilde ayrılır;

Rasyonel Bilimler; Akla ve mantıksal kabule dayalı bilimlerdir. (Matematik, Geometri, v.b.)

Normatif Bilimler; Sonuçlarında yönlendirici kurallara ve direktiflere ulaşan bilimlerdir.  (Hukuk, Siyaset, v.b.)

Pozitif Bilimler; Deneyler ile yol ve yöntem araştıran bilimlerdir. (Fizik, Kimya, Biyoloji, Psikoloji, v.b.)

Bilim Felsefesi

Bilim felsefesi, Bilim kavramının ya da alt sınıf ve dallarının temel esaslarını, sonuçlarını ve uygulama sahalarını irdelerken felsefe dalının genel ifadesidir. Bilim tarihinde mühim bir yer edinen bilim felsefesi, bilime bakış açısı ve kabulü ile ilgil algısal, düşünsel ve sezgisel tezahürleri inceler ve bu konular hakkında felsefi bakış açıları ortaya koyar.

Bilim Tarihi

bilim tarihi, bilimin ortaya çıkışı ve gelişim süreçlerini tarihi bir perspektiften yola çıkarak irdeleyen, özetleyen ve geriye doğru arşivleyen, bilimi tarihsel süreçlerle tecrübe etmeye sağlayan çalışma türüdür.

Sizce "Bilim Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.