Reklamı Kapat
6011 kez okundu

Borsa Nedir

Borsa nedir, Borsa ne demektir, Borsa anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Borsa " hakkında genel görüşleri, Borsa hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Borsa hakkındaki görüşleri okuyabilir, Borsa hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Borsa, belirli kurallara bağlı kalınarak yapılan finansal bir alışveriş sistemi olmakla birlikte tek bir amaç ile bu alışverişe dahil olunan ve halka açık olan bir sistemdir. Burada insanların finansal alışverişe katılmalarının tek sebebi, kar edebilmektir. Borsa sistemine dahil olabilmek için ücret karşılığında sahip olunabilinen belirli kağıtları satın almak gerekir.

Bu ürünlerden satın almak istediğiniz miktarın bir sınırı yoktur. Borsa nedir? de aranan tanım, sistemi oluşturan mevcut ürünlerin bilinmesiyle anlaşılır. Borsayı daha iyi anlayabilmek için kendi içerisinde bulundurduğu ürünlere bakmak gerekirse; menkul kıymetler ve gayrimenkul kıymetlerdir. İlk kategori olan menkul kıymetlerdeki ürünlerin genel adları; hisse senedi, yatırım fonu, tahvil ürünleri, bono, emtia ürünleri, döviz ve endekstir.

İkinci kategori olan gayrimenkul kıymetlerde yer alan ürünler ise isminden de anlaşılacağı üzere taşınmaz malların kağıtlarıdır. Bu sistem içerisinde yapılan alışverişlerde kar edilebilecek ögelerden kar edebilmek bu döngünün düzenli bir biçimde oluşmasını sağlayan halk tarafından sağlanır ki bu döngünün temek kuramı arz – talep meselesidir. Klasik arz – talep çizelgesinin esas alındığı bu sistemin en yalın olarak anlatımı talep edilen ürünün arzın azalması, talep azaldıkça arzın artmasıdır.

Borsa Hakkında

Mevcut talep yasasının tam anlamı ile işlediği bu sistem içerisinde yer alan 2 baş ögeden biri olan arz ürün fiyatını, talep ise insanların o ürüne olan rağbetini ifade etmek ile birlikte bu yasanın öğrenilmesi ‘’Borsa Nedir?‘’ sorusuna verilen cevapları pekiştirmektedir. Zıt yönlü olarak artış ve azalmanın temel alındığı bu döngünün oluşmasında temel iki kuram rol oynar. İlk kuram olan talep azaldıkça arzın düşmesinin daha kapsamlı bir ifadesi olarak; bir ürünün satın alınma miktarı eski satın alınma miktarına göre düşerse arzı yani fiyatı artar ki bu durum ürünün halka sunulduğu firma tarafından edilen karın korunması mantığına dayanır.

İkinci kuram olan arzın artmasından dolayı talebin düşmesinin daha geniş anlatımı ise şöyledir; aynı şekilde döngüye dahil olur. Bir ürünün fiyatı üretici firma tarafından arttırılması o ürüne olan talebi arttırır yani mevcut ürünün fiyatı eskisine göre daha fazla olduğu için insanlara pahalı gelme durumu söz konusu olur ve insanlar eskiye göre kullanımlarını ya azaltırlar ya da satın alma işlemini tamamen bitirirler.

Sizce "Borsa Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.