Reklamı Kapat
8308 kez okundu

Burjuva Nedir

Burjuva nedir, Burjuva ne demektir, Burjuva anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Burjuva " hakkında genel görüşleri, Burjuva hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Burjuva hakkındaki görüşleri okuyabilir, Burjuva hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Burjuva kelimesi çok eski yıllardan bu yana kullanılmakta olup Türkçe diline de yerleşmiş olan ve günlük hayatta sıkça kullanılmakta olan bir kelimedir. Bugün burjuva kelimesi sadece mecazi anlamda kullanılmaktadır nitekim aktif rolde burjuva diye bir sınıf günümüzde hiçbir ülkede kabul edilmemektedir. Burjuva Nedir? denildiğinde eski dönemlerde buna her ülke dahil olmak üzere bir topluluğun üst düzey kişileri anlaşılmaktadır.

Hem ekonomik hem seviye hem de yaptıkları meslekler açısından özenilen bir kesimi çağrıştıran burjuva kesimi aynı zamanda bir toplumun sınıf olarak en üst düzeyi olarak bilinmektedir. Günümüzde burjuva sınıfı diye bir ayrım olmamakla birlikte yüzyıllar öncesinde ki çoğu topluluklarda bu ayrımın fazlasıyla var olduğu bilinmektedir nitekim her kesim farklı bir sınıf içerisinde değerlendirilmektedir ve burjuva sınıfı bu sınıflar kategorilere ayrıldığı zaman en üst sırada keskin bir şekilde yerini almaktadır.

En alt kategoride ise köylüler bulunmaktadır ki ülkenin toprakla ve tarımla uğraşan kısmını sadece köylüler oluşturmaktadır. Burjuva sınıfından hiç kimse köy hayatı yaşamaz ve tarımla uğraşmazdı.

Burjuva Sınıfının Geçim Şekilleri

Eski yıllarda hatta zaman kavramına bir sınır koymak gerekirse adaletin tam olarak varoluşundan önce toplumların yaşayış biçimleri sınıf kavramına göre belirlenmekteydi. Toplumun veya topluluğun en düşük sınıfını köylüler, en üst sınıfını da burjuvalar oluştururlardı. Köylüler, yaşadıkları yerlerde yaptıkları tarım, hayvancılık gibi uğraşlarla hayatlarını kazanırlardı burjuvalar ise asla böyle uğraşlarda bulunmazlardı hatta ticaret bile yapmazlardı.

Ticaret ile uğraşan kesim orta sınıf olarak bilinirdi ve burjuvalara direk hizmette bulunurlardı. Burjuva sınıfının üst düzey yaşayabilmek adına hayatlarını nasıl kazandıkları konusu ise apayrıdır. Soylu olarak bilinen ve kalan miraslarla geçinen sınıfın erkekleri ülkenin yönetiminde bulunurlardı ve ellerindeki parayı bu şekilde kazanırlardı.

Sınıf Mücadelesinde Burjuvalar

Yetiştirildikleri ortamın kültür ve değerlerinin sınırlarının dışarısına asla çıkmayan burjuvalar başka sınıfların yaşam biçimlerini bilmezler ve bu konu hakkında büyükleri de bir açıklamada bulunmazlar.

Orta veya en düşük sınıflar hakkında onlara tek öğretilen onlarla konuşmamaları gerektiğidir. Ayrıca, burjuva sınıfına dahil olan aileler, çocuklarına diğer sınıflardan kişileri küçük görerek anlatmaktadırlar. Burjuva ailelerin erkekleri ülke yönetimi veya ülke genelinde ticaret yapmak gibi büyük işlerle uğraşmaktadırlar. Aile kadınları ise çalışmazlar hatta o devirlerde çalışmayan kadınların ait olduğu tek sınıf olarak ta nitelendirilebilirler.

Sizce "Burjuva Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.