Reklamı Kapat
7918 kez okundu

Çakmak Anlamı

Çakmak anlamı; Çakmak hakkında itibar gören sözüklerde, bilimsel ya da resmi kaynaklarda geçen tanımı ile anlamlandırılmıştır. Bu sayfada Çakmak anlamı ile ilgili mevcut bilgileri inceleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Çakmak, kelime anlamı itibari ile bir fiilim özel isime dönüşmesi neticesinde literatüre girmiştir. Diğer dillerde Işık gibi kelimelerin karşılığı olarak kullanılan telafuzlarla ifade edilmesi çakmağın uzun yıllar önce icat edilmiş olması ve isminin anonim olarak verilmiş olmasından kaynaklanır. Çakmak fiilinin kökünü oluşturan "Çak" ifadesi öz türkçe bir kelimedir. Dilimize diğer dillerden geçmemiştir. Ani çarpışma ile ortaya çıkan ses ve gerçekleştirilen eylem için kullanılan bu ifade mastar eki ile birlikte kullanıldığında özel isim olarak algılanır. Genel olarak diğer dillerde de kullanımı bu minvaldedir ki; Dünya çapında en yaygın olan dil olan İngilizce'de çakmak ifadesi Işık kelimesinin karşılığı olan Light kelimesinden türetilerek Lighter olarak adlandırılır.

Sizce "Çakmak Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.