Reklamı Kapat
8292 kez okundu

Çakmak Nedir

Çakmak nedir, Çakmak ne demektir, Çakmak anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Çakmak " hakkında genel görüşleri, Çakmak hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Çakmak hakkındaki görüşleri okuyabilir, Çakmak hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Çakmak, haznesinde bulunan yanıcı bir gazın çakmak taşı ya da manyetik kıvılcım ile tutuşturularak ateş üretilmesini sağlayan, sıkça kullanılan etkili ve kolay bir araçtır. Bilinen ilk Çakmak 16. Yüzyılda barutlu tüfeklerin ateşlenmesi için geliştirilmiş, amacı ateş yakmak değil barut ateşlemek olan ve genellikle askeri birimler tarafından kullanılan Çakmak, 19. Yüzyılda genel kullanım için uygun tasarlanarak Alman Bilim Adamı Johann Wolfgang Döbereiner tarafından tam anlamıyla icat edilmiş oldu. Önceleri gaz lambalarını yakmak ve ışık üretmek amacıyla kullanılan bu çakmak, mucidi Döbereiner'in adı ile anılarak Döbereiner'in lambası olarak isimlendiriliyordu. İlerleyen yıllarda ateş yakmak için kullanılmayada başlanmış, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte herkes tarafından kullanılabilen bir ürün haline gelmiştir.

Çakmak Taşı

Çakmak taşı, sürtünme gücünden kıvılcım üretmek amacıyla kullanılan, içerisinde metal elementler bulunan doğal bir maddeden üretilir. İçerisinde silisyum ve dioksit gibi maddeler bulunan çakmak taşlarına genel olarak Kuvars adı verilir. Çakmak taşı yalnızca çakmaklarda kullanılmamakta, müstakil olarak çakmak taşı kullanımıda yaygın bir hal almış bulunmaktadır. Özellikle kampçılar ve doğada uzun süre kalanlar, Magnezyum elementinden yapılan ve yoğun kıvılcım üreten magnezyum çubukları çakmak taşı olarak kullanmaktadırlar.

Çakmak Gazı

Çakmaklar, çabuk tutuşturulan ve kullanım güvenliği bakımından minumum risk taşıyan gazlardan üretilmektedir. Günümüzde hemen her doldurulabilir çakmakta Propan adı verilen suni bir gaz kullanılmaktadır. İçerisinde Karbon ve Hidrojen elementlerini bulunduran bu madde basınca maruz kalması durumunda sıvı, serbest kalması durumunda hızla gaz haline dönüşebilmekte ve istikrarlı bir yanım ortaya çıkartmaktadır. Bu nedenle ani şekilde kırılan çakmaklardan geriye hiç gaz kalmaması propan gazının süratle havaya karışmasından kaynaklanmaktadır.

Çakmak Anlamı

Çakmak, kelime anlamı itibari ile bir fiilim özel isime dönüşmesi neticesinde literatüre girmiştir. Diğer dillerde Işık gibi kelimelerin karşılığı olarak kullanılan telafuzlarla ifade edilmesi çakmağın uzun yıllar önce icat edilmiş olması ve isminin anonim olarak verilmiş olmasından kaynaklanır. Çakmak fiilinin kökünü oluşturan "Çak" ifadesi öz türkçe bir kelimedir. Dilimize diğer dillerden geçmemiştir. Ani çarpışma ile ortaya çıkan ses ve gerçekleştirilen eylem için kullanılan bu ifade mastar eki ile birlikte kullanıldığında özel isim olarak algılanır. Genel olarak diğer dillerde de kullanımı bu minvaldedir ki; Dünya çapında en yaygın olan dil olan İngilizce'de çakmak ifadesi Işık kelimesinin karşılığı olan Light kelimesinden türetilerek Lighter olarak adlandırılır.

Sizce "Çakmak Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.