Reklamı Kapat
9108 kez okundu

Cariye Nedir

Cariye nedir, Cariye ne demektir, Cariye anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Cariye " hakkında genel görüşleri, Cariye hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Cariye hakkındaki görüşleri okuyabilir, Cariye hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Cariye Nedir? Cariye, bir kişinin hizmetine tahsis edilen kadındır. Bu hizmetkar Cariyeler, hizmetle yükümlüdürler ve tıpkı kölelik gibi vazifelerinden vazgeçme inisiyatifleri bulunmamaktadır. Sahip olduğu kişinin üzerinde hakkı bulunan Cariyeler, sahipleri tarafından alınıp satılabilmekte ya da özgür bırakılabilmektedir.

Cariyeliği anlayabilmek için kölelik sistemini incelememiz gereklidir. Tüm medeniyetler ve toplumlarda, savaşlar sosyal hayatın üzerinde büyük tesirler yapmıştır. Savaşa katılmak yalnızca kazanmak ya da kaybetmek değildir. Söz konusu kazanım yada kaybın boyutları toplumsal anlamda daha elimdir. Tüm kültürlerde, bir toplum savaşır ve kaybederse savaşı kazanan tarafın kaybeden tarafın toprakları ve insanları üzerinde hakka sahip olmasıyla sonuçlanır. 

Örnek olarak, iki toplumun savaşa girmesi sonucunda savaşı kazanan taraf, kaybeden tarafın askerlerini öldürebilir, mallarını yağma (sahip olma) edebilir, topraklarına sahip olabilir. Ancak savaşan taraf, öldürme hakkını onu esir ederekte kullanabilir. Böylelikle öldürmek yerine yaşamasına izin vererek kendi hizmetine tahsis etme hakkına sahip olan kazanan taraf, köle olarak aldığı ve bir anlamda hayatını bağışladığı kölesi üzerinde ömür boyu hakka sahip olur. Bu hakkı arzu ederse kendi hizmetine tahsis etmek için kendi kölesi yapabilir ya da bir başkasına mal ya da para karşılığı satabilir. Bu yöntemle köleler, yaşama hakları bağışlandığı için sahiplerine itaat etmek zorunda bırakılır. Eğer köle, hayatının bağışlanıp köle edilmesi sonucunda kaçmak ya da kölesi olduğu kişiye isyan etmek gibi bir eylem içerisine genellikle ölüm ile cezalandırılır. Kölelik sisteminde genellikle köleler, belli bir yaşa kadar hizmet ettikten sonra özgür bırakılır. 

Kölelik sistemi, sanıldığı gibi yalnızca Arap toplumlarında değil, Antik Roma döneminden beri hem Batılı toplumlar hem Arap Toplumları hem de Asya'lı kavimlerce kullanılagelmiş bir uygulamadır. Hatta Arap Yarımadasında kullanılmaya başlanması Roma Döneminde köleliğin yaygınlaşmasından daha geç tarihlerde gerçekleşmiştir. 

Cariyelik te, kölelik sistemine katılan kadınların ünvanlarıdır. Cariyeler, savaş sonrasında kocaları öldürülen ya da köle yapılan kadınlar Cariyelik kapsamında köle edinilerek sahiplerinin hizmetlerine tahsis edilebilirler. Cariyelikte tıpkı kölelik gibi yoğun olarak Antik Roma Döneminde görülmeye başlanmıştır. 

Günümüzde Cariyelik sisteminin müslüman toplumlara mal edilmesi ve eleştirel bir üslupla ele alınması oldukça yanlıştır. Zira Cariyelik, Arap toplumlarından önce Antik Roma dönemindeki batılı toplumlarda ve Asya'lı kavimlerde kullanılmaktaydı. Arap Toplumlarındaki Cariyelik sistemi de İslamiyetten önceki dönemlerde başlamış, İslamiyetin Arap toplumları üzerinde yaygın hale gelmesinden sonra haklar ve statüleri bakımından Cariyelik kurallara ve haklara bağlı bir hal almıştı. Hatta kimi günahların kefareti için Cariyelerin azat edilmesi şartı konmuş, Cariyelere eziyet ve onur kırıcı hareketler yasaklanmıştı.

Sizce "Cariye Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.