Reklamı Kapat
6234 kez okundu

Cemre Hakkında

Cemre ile ilgili kaynakla, örnekler ve referans bilgilere ulaşabilir, Cemre ile ilgili bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Cemre, Türk Tarihi ve Türk Edebiyatında önemli bir yer edinmiştir. Halk nezdinde itibare gören bu kavram, halk edebiyatında da kendisini göstermiş, Cemre hakkında şiirler, hikayeler ve deyimler gelişmiştir. 


Cahit Sıktı Tarancı'nın Cemre Hakkındaki şiiri ;

Kar eriyivermiş, buz kırılmış
Kuşlar gibi azad olmuş sular
Toprağa düşer düşmez ilk cemre
Arzın bağrında bin yol açılmış
Aktıkça akmış, şad olmuş sular
Dağ başlarından ta denizlere..


Mavlana'nın Dilinden Cemre ;

Gök gürleyerek davul çalar. Artık tabiatın cüz'i de, küllü de dirilmiştir. Ağaçların gönüllerine, güllerin burunlarına hoş bahar kokuları gelir. Bahar gelir, menekşe kalkıp süsenin yanına varır. Lâl rengi elbiseler giyen gül sevdalanır da kaftanını yırtar. Sümbül yasemine "Merhaba, seni saygı ile selamlarım" der. Yasemin de "Ey nazik dost, ben de seni candan selamlarım" der. Ekşi suratlı kış geçer gider. O zevki, neşeyi kaçıran soğuklar yok olur. Sevdalı nergiz sahralara dalar da çimenlere göz kırpar. Çimenler onun gönlünden geçeni anlar da "Ferman senindir, ne istersen yap" der. Karanfil de söğüt ağacına "Sana ümit bağladım" der. Söğüt de "Ben pınar eviyim, benimle yalnız kalmak istiyorsan buyur içeri" diye onud avet eder. Üveyk kuşu "Kü, kü, o sevgili nerede, nerede onu arıyorum" diyerek bahçeye gelir. Güzel sesli aşık bülbül de "Görmüyormusun, aradığın burada" diye gülü gösterir.

Sizce "Cemre Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.