Reklamı Kapat
6486 kez okundu

Cemre Nedir

Cemre nedir, Cemre ne demektir, Cemre anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Cemre " hakkında genel görüşleri, Cemre hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Cemre hakkındaki görüşleri okuyabilir, Cemre hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Cemre, Kadim Türk Kültüründe, ilahi bir tezahür olarak gerçekleştiğine inanılan doğa olayıdır. Cemre kavramı, Türk Tarihinde Türk-Altay mitolojisinde İmre olarak geçer. İslamiyetten çok önceki dönemlerde, Tek Tanrı inancıyla yaşayan Türkler, İmre adında bir cinin (Tabiat gücünün) gerçekleştirdiği bu vakayı, gerçekleştirdiği düşünülen cinin adı olan İmre olarak telafuz ederler. 

İslamiyet Sonrası Dönemde isim değiştirerek Cemre adını alan bu kavram, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerindeki kültürel akımlarla günümüze kadar ulaşmış bir halk tabiri olarak halen kullanılmaktadır. İslamiyetten önce İmre olarak anılan bu vaka, İslamiyetten sonra Kor halindeki ateş anlamına gelen Arapça kökenli Cemre kelimesi ile telafuz edilegelmiştir.

Kadim Türk inancında Cemre (İmre) 20 Şubat'da Havaya, 27 Şubat'da Suya, 6 Mart'da ise Toprağa düşmektedir. İlginçtir ki Tarih öncesi dönemlerde ortaya çıkan bu dönemsel bilgiler, Bilimsel verilerle uyuşmakta ve Yerküre'deki ısı hareketlilikleri, Cemre'nin düştüğü kabul edilen dönemlere çok yakın tarihlerde gerçekleşmektedir.

Sizce "Cemre Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.