Reklamı Kapat
7746 kez okundu

Ceo Nedir

Ceo nedir, Ceo ne demektir, Ceo anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Ceo " hakkında genel görüşleri, Ceo hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Ceo hakkındaki görüşleri okuyabilir, Ceo hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Yaşadığımız çağ sanayileşmenin ve teknolojik gelişmenin zirvede olduğu bir çağdır. Bu nedenle de çağımızda kurulan şirketler ve kurumlar oldukça büyük kapasitelerde işlemler yapan tüzel kişilikler olarak kurulmaktadır. Bu nedenle de özellikle büyük şirketlerde şirket işlerini yönetecek bir çalışana ihtiyaç duyulmaktadır. Büyük şirketler, şimdilerde adına ceo denilen bu çalışanlar aracılığıyla faaliyetlerini sürdürmektedirler. Peki, “ceo nedir”. Bu sorunun cevabını vermek için öncelikle ceo kelimesinin ne anlama geldiğini açıklamak gerekmektedir. Ceo kelimesi İngilizce bir kavramın kısaltması olarak kullanılmaktadır. Ceo, İngilizce Chief Executive Officer kavramını oluşturan kelimelerin baş harfleri kullanılarak oluşturulmuş bir kısaltmadır. Aslında basit anlamıyla ceo şirket müdürüdür. Ancak özellikle çok geniş çaplı faaliyette bulunan şirketlerde baş yöneticiye ceo adı verilmektedir. Çünkü bu tür şirketlerde çeşitli birimlerde görev alan yöneticiler bulunmaktadır. İşte ceo, tüm bu yöneticilerin başında olan kişiye verilen unvandır. Bu nedenle de ceo, şirket faaliyetlerinden birinci derecede sorumlu olan kişidir. Çünkü günümüzde bir şirketin kar veya zarar etmesi tamamen ceo’ya bağlanmaktadır.

CEO HAKKINDA

Ceo kelimesi İngilizce kökenli bir kavramın kısaltmasıdır. Bu nedenle de dilimizde bu kelimenin tam karşılığı bulunmamaktadır. Her ne kadar insanlar ceo nedir diye sorduğunuzda, ceo şirket müdürüdür şeklinde cevaplar verilse de ceo şirket müdürü demek değildir. Çünkü bizim ticaret sistemimizde şirket müdürü limitet şirketlerde bulunmaktadır. Ancak anonim şirketlerde müdür kavramı kullanılmamakta bunun yerine yönetim kurulu başkanı kavramı kullanılmaktadır. Ancak bizdeki yönetim kurulu başkanı kavramı da ceo kavramını tam olarak karşılamamaktadır. Çünkü bir şirkette ceo her türlü işlemden sorumlu olan kişi anlamında kullanılmaktadır. Önceleri sadece finansal amaçlarla şirketlerin başına geçirilen ceo’lar günümüzde şirketlerin tanınması ve insanlar tarafından sevilmesi gibi pek çok konudan da sorumlu tutulmaktadırlar.

CEO KAVRAMI

Ceo, şirketlerde bulunan yöneticilerin de üstündeki bir yöneticidir. Bu nedenle ceo aslında yöneticilerin yöneticisi anlamına gelmektedir. Çünkü bir şirkette ceo’lar oldukça önemli bir görev üstlenmektedirler. Özellikle son dönemlerde ceo’lardan çok daha fazla şey beklenmektedir. Çünkü günümüzde ceo’lar şirketlerin vitrini konumuna gelmeye başlamışlardır. Bu nedenle de artık ceo’lar farklı sorumluluklar yüklenmektedirler.

Sizce "Ceo Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.