Reklamı Kapat
13497 kez okundu

Cloud Nedir

Cloud nedir, Cloud ne demektir, Cloud anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Cloud " hakkında genel görüşleri, Cloud hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Cloud hakkındaki görüşleri okuyabilir, Cloud hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Cloud, son yıllarda öne çıkan yeni nesil bir sunucu teknolojisidir. 2005'den günümüze kadar kademe kademe büyüyerek gelişen sanallaştırma teknolojisi, pek çok handikap ve sorunla karşı karşıya kaldı. Önce işletim sistemi uyumlulukları, ardından performans kayıpları ve risk yönetimi (çökme, yedek alma, geri yükleme,v.b.) gibi faktörler bakımından zorlu süreçlerle sınandı. Zamanla kararlı ve güçlü hale gelerek güvenilir bir hizmet haline geldi. Günümüzde Cloud olarak adlandırılan hizmet aslında 2005'li yılların başında ortaya çıkan sanallaştırma teknolojilerinin olgunlaşmış halidir diyebiliriz.


Cloud Sanallaştırma Platformları

Sanallaştırma teknikleri, en başından beri standart kabul edilen x86/x64 sistemler üzerine inşa edilmekteydi. Zamanla Irix gibi sistemlerde sanallaştırma teknolojilerine uyum sağladılar. Ancak günümüzde sanallaştırma teknolojileri denildiğinde öne çıkan üç güçlü alternatif bulunuyor. KVM, VmWare ve Hyper-V. Aslında VmWare Kvm çekirdeği üzerinden geliştirilen bir sistemdir ancak kendisine sektörde müstakil bir yer edinmiş olması bakımından ayrı bir başlık altında değerlendirilir. KVM ise ilk sanallaştırma çözümlerinden biri olmuştur. Özgür yazılım cenahında geliştirilen ve pek çok başarılı projenin temellerini oluşturan KVM de yoğunlukla kullanılan bir cloud server çözümüdür. Tüm bunların yanında Microsoft'da bu rekabetin içerisine dahil olmuş ve Hyper-V çözümü ile sanallaştırma sektöründe kendisine yer edinmiştir.

Cloud İfadesinin Anlamı

Cloud, ingilizce bir ifade olarak bulut anlamına gelir. Bilindiği üzere bilişim teknolojileri ile ilgili top topolojilerde işlem ve ağ havuzları bulut ile simgelenir ve bu minvalde temsil edilirler. Sanallaştırma topolojileri de işlem havuzlarını yani sanal makineleri bulut ile sembolize etmiştir. Bu algı zamanla sektörde Sanallaştırma ve Bulut kavramlarını iç içe geçirmiştir. Günümüzde teknik bir ifade olarak kullanılan bulut, sanallaştırma teknolojilerini ve sanal serverları ifade eder.

Cloud Server sistemleri çoğunlukla Datacenter kapsamında hizmet veren verimerkezleri tarafından Sunucu Kiralama ve Sunucu Barındırma hizmetlerine alternatif olarak sunulur. Daha düşük fiyatlar ve daha esnek işlem alanları sağlamaları hasebiyle tercih edilirler ve cloud server kiralama hizmeti olarak sunulurlar.

Sizce "Cloud Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.