Reklamı Kapat
19854 kez okundu

Demogoji Anlamı

Demogoji anlamı; Demogoji hakkında itibar gören sözüklerde, bilimsel ya da resmi kaynaklarda geçen tanımı ile anlamlandırılmıştır. Bu sayfada Demogoji anlamı ile ilgili mevcut bilgileri inceleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Demagoji kelimesi dilimize Fransızca‘dan geçmiştir fakat tarihi farklı dillere ve farklı toplumlara dayanmaktadır. İlk olarak Antik Yunan ve Roma‘da kullanılmıştır hatta uygulanmıştır. O dönemlerde ülke yönetiminin ileri gelenleri tarafından yapılan demagoji günümüzde de halen siyaset alanında kullanılmaktadır nitekim siyasi terminolojiye ait bir kelime olarak bilinmektedir.

Demagoji yapan kişiye demagog adı verilmektedir. Siyasi terminolojiye bakıldığında halkı kandırmaya yönelik konuşmalar diye tanımlanabilen Demagoloji Nedir? sorusuna daha geniş bir yanıt olarak; halkın üst düzey yöneticilerinden herhangi bir tanesinin çıkıp halkın gözünü korkutabilmek veya halkın kafasını karıştırabilmek onların korktukları veya tam olarak bilmedikleri konulardan bahsederek siyaseti farklı bir boyuta taşımaktır.

Sizce "Demogoji Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.