Reklamı Kapat
19853 kez okundu

Demogoji Nedir

Demogoji nedir, Demogoji ne demektir, Demogoji anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Demogoji " hakkında genel görüşleri, Demogoji hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Demogoji hakkındaki görüşleri okuyabilir, Demogoji hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Demagoji kelimesinin en çok kullanıldığı alanlar siyaset ve yönetim olmakla birlikte günümüzde halk dilinde de kullanılmaktadır. İlk olarak Yunan Medeniyetlerinde kullanılan demagoji kelimesi, Yunan mitolojisine göre bir halk yöneticisinin halkın gözünü korkutabilmek adına yaptığı değişik bir konuşma biçiminin araç olduğu siyaset yapma şekli olarak doğmuştur ve ‘’Demagoji Nedir‘’ sorusunun siyasi yönden cevabı olma niteliğindedir.

Burada amaç, direk olarak halkı tehdit etmenin sakıncalı yönleri olacağı için dolaylı yoldan onlara gözdağı vermektir. Daha sonra da bir başka halk yöneticisi tarafından farklı bir uygulamayla yapılan demagoji şu şekilde olmuştur: halkın artık bazı konularda fazla bilinçlenmesiyle halkı yönetenler bu durumdan korkup aslında halkın bir şey bilmediklerine onları inandırmaya çalışmışlardır. Bu bağlamda halkın bilmediği konulara değinip onların kafasını karıştırmayı başarabilen yönetici de demagoji yapmış bulunmaktadır.

Günümüzde ise boyutu ve kullanım alanı çok fazla değişen demagoji kelimesi genellikle tartışma anlarında kullanılmaktadır. Hakaret etmek veya bağırmak istemeyen bir kişi aynı zamanda kendi savunduğuna karşısındakini inandırmaya çalışıyorsa hemen demagojiye başvurur ve karşısındakinin anlamayacağı şekilde konuşarak kafasını karıştırmaya çalışır.

Demagoji Etik midir?

Demagoji yapmak diye adlandırılan laf kalabalığı yaratma sistemi ister siyasette olsun isterse günlük konuşma dilinde olsun etik bir ikna etme biçimi değildir. Demagojinin tarihçesine baktığımızda başarılı yöneticiler tarafından uygulandığını ve o anlık başarı ettiklerini görmemiz bile bunun uygun olduğunu göstermemektedir.

Halkın bilinçlenmesine katlanamayan yöneticilerin başvurduğu bu yöntemde yönetici yanlış veya fazla bilimsel olan terimler kullandığında halk ta yanlış bilgiler öğrenmekte olup uzun vadede o ülke açısından yanlış bilgi birikiminden dolayı zararlar ortaya çıkmaktadır.

Demagogların Özellikleri Nelerdir?

Demagoji yapan veya yapabilen kişilere demagog adı verilmektedir. Herkes demagog olamaz çünkü her insan yaradılış bakımından farklı özelliklere sahip olmaktadır. Demagoji yapabilmek her kişide olmayan bazı yeteneklere sahip olmayı gerektirir. Demagoji yapabilmek adına sahip olunması gereken bazı özellikler şunlardır;

  • Demagog, karşısındakinin bildiği kadarını söyler, karşısındaki bir bilgiyi bilmiyorsa asla onu söylemez ve öğrenmesini istemez.
  • Demagog, demagojisini karşısındakine belli etmeden yapar.
  • Demagog, hızlı konuşabilmelidir.
  • Demagog, bir anda pek çok konuda laflar üretebilmelidir.
  • Demagog, her konu hakkında biraz da olsa bir şeyler bilmelidir.

Sizce "Demogoji Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.