Reklamı Kapat
6883 kez okundu

Deneme Nedir

Deneme nedir, Deneme ne demektir, Deneme anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Deneme " hakkında genel görüşleri, Deneme hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Deneme hakkındaki görüşleri okuyabilir, Deneme hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Deneme ya da deneyimleme, kısaca tecrübe etme anlamına gelir. Bu, elbette deneme-yanılma, hayatın farklı alanlarına sapma ve arayışta olma anlamlarını da barındırır. Tam bu noktada Samuell Beckett'in şu güzel ve bilindik sözünü yazmadan olmaz.

“Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil.”

Denemenin diğer manası ise yazarın, herhangi bir konu hakkında kişisel görüş bildirdiği edebi yazın türüne verilen addır. Yazar, söz konusu fikirlerini herhangi bir kanıt öne sürmeden ifade edebilir. Konu seçiminde özgür olunan, farklı üslupların da kullanıldığı, genel olarak okuyucuyla yakınlık kuran bir türdür. Deneme kapsamına giren yazılar kesin bir sonuç içermek zorunda değildir.

Denemede Bulunması Makbul Özellikler

Orijinallik, yenilik, taze fikirler ortaya koyması iyi bir denemede aranan özelliklerdir. Deneme yazılarının uzunluğu bir makale ya da basılı yayınlar içindeki köşe yazıları kadardır. Ancak yazarın arzusu ve kelimelerle kurduğu ilişki noktasında farklı uzunlukta oluşturulması da mümkündür. Denemeler, makale ve inceleme yazıları gibi belirli bir kalıp içine oturtulmak, bir plana sağdık bırakılmak zorunda değildir. Daha çok yazarın kendi duygu ve düşüncelerinin ön plana çıkarıldığı, genellemelere varmayı gerektirmeyen, sanata, edebiyata dair farklı okuma deneyimlerinin de dahil edilebildiği, her şeyden önce özgün bir türdür. Subjektif yani kişisel bakış açısıyla, konu kısıtlamasına gidilmeksizin, özgür bir ifade alanı sunduğu için denemeler oldukça yararlı, eğlenceli, yaratıcı ve besleyici yazılardır. Rahat bir dille yazarın kendi konfor alanını oluştururarak ortaya koyduğu düşünceleri genelde tam da bu özelliklerinden dolayı akıcı bir okuma sunar. Uzun-kısa diye bir ayrım yapılamaz; yazar yazının gerektirdiği ölçüde ya da isteği doğrultusunda uzunluk konusunda da alabildiğine özgürdür. Ancak bu derece ferah alan tanınan denemeler zannedilmesin ki içi boş, kof düşünceler içerir. Kısa bile olsa iyi bir denemeyi anlamak, hazmetmek zaman ister, tefekkür gerektirir. Yazar olmak isteyenler işte bu nedenlerle deneme türünü önemsemelidir.

Ünlü Deneme Yazarları

Ülkemizde tarihi gelişim ve görülme sıklığı açısından oldukça genç bir yazın türüdür diyebiliriz. Cumhuriyet sonrası döneme tekabül eden deneme türünün dünyadaki en bilindik ismi Fransız yazar-düşünür Michel Eyquem de Montaigne’dir. Montaigne'nin Denemeler (orijinal adıya Essais) adlı eseri hemen her edebiyat sever tarafından bilinmektedir. Türkçe'ye ilk kez 1947'de Sabahattin Eyüboğlu tarafından çevrilmiştir.

Türkiyeli deneme yazarları arasında en bilinen isimlerden biriyse Nurullah Ataç’tır. İlk ve en güzel deneme örneklerini Ataç edebiyatımıza kazandırmıştır. Kullanılan dilin samimiyetine örnek teşkil etmesi açısından yazarın İki Şair adlı denemesi örnek gösterilebilir. İlk paragrafın girişinde şöyle der yazar.

“Bir Necati Cumalı’mız vardı bizim, çok severdim. Buradayken sık sık o da beni arardı, ben de onu arardım. Şiirler, hikâyeler yazardı. Oturur uzun uzun konuşurduk, bir dediğinden çabuk çabuk dönmezdi, benim kızdığım, bağırdığım olurdu, aldırmazdı o, gücenmezdi, bilirdi benim de ona gerçekten kızmadığımı.”

Son olarak Montaigne'nin şu ünlü sözünü hatırlatıp bitirelim: .

“En çok inandığımız şeyler, en az bildiklerimizdir.”

Sizce "Deneme Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.