Reklamı Kapat
4165 kez okundu

Devlet Nedir

Devlet nedir, Devlet ne demektir, Devlet anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Devlet " hakkında genel görüşleri, Devlet hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Devlet hakkındaki görüşleri okuyabilir, Devlet hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Devlet, toplum halinde yaşayan insanların bir arada huzurlu ve barış içinde yaşayabilmesi için var olan örgüttür. İnsanlar ilk zamanlarda ayrı ayrı yaşamaktaydı ancak özellikle tarımsal ve yerleşik hayata geçildikten sonra bir arada yaşama ihtiyacı ortaya çıktı. İnsanların bir arada yaşayabilmesi, toplumsal yaşamın belirli düzen içerisinde sürdürülebilmesi ve toplum içinde güvenli ve huzurlu bir şekilde yaşamın sağlanabilmesi için devlet adında bir yapılanma ortaya çıkmıştır. Bu nedenle “devlet nedir” sorusunda cevap, devletin vatandaşlarına toplum olarak huzurlu ve mutlu bir yaşam sürdürmeleri için gereken ortamı sağlayan ve bunun için de çeşitli toplumsal düzen kuralları koyan bir aygıt olduğudur. Devlet kelimesi aynı zamanda ülke anlamına da gelmektedir. Aslında terminolojik açıdan bakıldığında devlet kelimesi ile ülke kelimesi aynı anlama gelmez. Çünkü ülke demek üzerinde yaşanılan yer demektir. Devlet ise bir ülkede insanların bir arada yaşamasını sağlayan mekanizma anlamına gelmektedir. Günümüzde tüm dünya üzerinde

DEVLETİN ORTAYA ÇIKIŞI

Devlet kavramı aslında ilk olarak tarımsal ve yerleşik yaşama geçilmesinden itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Çünkü ancak yerleşik düzende yaşama geçildikten sonra insanlar arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi ve toplumsal alanda bazı kurallara uyulması gereği ortaya çıkmıştır. Devlet kavramının ortaya çıkması ile ilgili pek çok açıklama bulunmaktadır. Çünkü insanların bir arada yaşaması ve bir toplum olarak huzur içinde yaşamlarını sürdürmeleri için çeşitli kurallar koyan ve bu kurallara uyulup uyulmadığını denetleyen, bu yolla da toplumsal düzeni sağlayıp vatandaşlarına refah bir yaşam sunmayı hedefleyen devlet mekanizması son derece büyük bir öneme sahiptir. İlk zamanlar salt devlet olarak nitelendirilen bu kavram zaman geçtikçe farklı tanımlamalarla kullanılmıştır. Zaman içerisinde devlet nedir şeklindeki sorulara verilen cevaplar değişmiştir. Örneğin devlet kavramı çeşitli dönemlerde farklı adlandırmalarla kullanılmıştır. Sosyal devlet, hukuk devleti, sosyalist devlet, otoriter devlet, modern devlet, ulus devlet gibi kavramlar bunların bazılarıdır.

DEVLET-VATANDAŞ İLİŞKİSİ

Devlet, bir ülkede yaşayan insanların bir arada güven ve huzur içinde yaşaması için çeşitli kurallar koyan ve bu kuralların uygulanmasını denetleyen, kurallara uymayanları cezalandıran bir üst akıl, insanüstü bir yapıdır. Devlette önemli olan tek şey vatandaşın huzur ve güvenliği ve toplumsal yaşamın devamlılığıdır. Çünkü vatandaş olmadan devlet, devlet olmadan da vatandaş olmayacaktır.

Sizce "Devlet Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.