Reklamı Kapat
7657 kez okundu

Dil Nedir

Dil nedir, Dil ne demektir, Dil anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Dil " hakkında genel görüşleri, Dil hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Dil hakkındaki görüşleri okuyabilir, Dil hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir Organ Olarak Dil

Ağzımızın içindeki tat almaya yarayan, konuşmamıza, yiyecekleri çiğnememize ve yutmamıza yardım eden organımız dilimizdir. Kaslardan yapılmıştır, kemiksizdir. Kendini en hızlı yenileyen organ olarak da bilinmektedir.

Dil üzerindeki ve yanlarındaki pürüzlü görünümü veren, minik çıkıntılara papila adı verilir. Bunlar aslında tat tomurcuklarıdır, içlerinde tat alma hücreleri bulunmaktadır.

Dil, sesleri ve konuşma edimini diğer organlarla birlikte oluşturarak fonasyona yardım eder. Ayrıca insan dilinin farklı bölgelerinde farklı tatlar daha güçlü ya da daha zayıf alınır. Dilin ucu tatlıyı, yanları ekşiyi, arkası acıyı daha çok hissetmemizi sağlayan algılayıcılar ile donatılmıştır. Aynı zamanda yiyecekleri ağızda çevirerek yutma sürecini destekler ve yutulmak üzere bunları boğaza gönderir.

Lisan Anlamındaki Dil

Dil ya da diğer adıyla lisan, kişilerarasında anlaşmayı ve iletişimi sağlayan en büyük araçlardan biridir. İletişim biçimimizi, düşünce sistemimizi, sosyal ilişkilerimizi ve bağlarımızı düzenler. Doğuştan bilinemez, zamanla ses, hareket, taklit aracılığıyla öğrenilir ve geliştirilir.

Her dilin kendine özgü yapısı ve kuralları vardır. Dolayısıyla sürekli gelişim gösteren, canlı bir varlıktır. Bir milletin varlığının göstergelerinden en önemlilerinden biri kendilerine özgü dile sahip olmalarıdır.

19. yüzyılda Ferdinand de Saussure gibi öncü dilbilimciler, dilin bir bilim olarak incelenmesi için çalışmışlar ve muvaffak olmuşlardır. Dil temel olarak, bir kavramın sesi ve bunun zihindeki karşılığının birbirine bağlanmasından meydana gelir. Bu, doğal ve zorunlu değildir. Zira İngilizler köpeğe dog derken, Almanlar Hund sesini kullanır. Ancak kavram-ses imgesi bağıntısının aynı toplum içinde yaşayan bireyler için zorunludur. Aksi takdirde anlaşma-ileitşim sağlanamaz.

Dilin Özellikleri

1) Dolayımsallık: Dil hem bir malzeme hem araçtır. İhtiyaç, duygu, düşünce vb. bildirirken kullandığımız dil; kelime hazinesi, söz dizimi gibi ögelerle kendi malzemesini sunar.

2) Toplumsallık: Dillerin varoluşu toplumlarla mümkündür. Diğer bir deyişle dil, toplumsallığın, birlikte yaşayışın bir sonucudur.

3) Bireysellik: Dilleri geliştiren, zenginleştiren, bu dili konuşan 'insan' faktörüdür ve dili kullanma 'tarzları' bireylerde farklılık gösterebilir.

4) Göstergesellik: Ses boyutu ve içerik boyutu olarak ikiye ayrılabilir. Ses boyutu gösteren, içerik boyutuysa gösterilendir.

5) İletişimsellik: Diller, iletişim ihtiyacını gidermek için önemlidir.

6) Ereksellik: Diller, çeşitli ihtiyaçların bildirilmesi için önemlidir.

7) Süreçsellik: Diller süreç içerisinde zenginleşebilir veya yok olabilir. Dilin canlılığı, bu süreçle doğrudan ilgilidir.

8) Birikimlilik: Diller birikimlidir. Yüzyıllar öncesinde kullanılan söz dizimleri, kurallar üzerine yenileri eklenerek zenginleşir.

Dil Gölü

Bir göl. Dil Gölü ya da Karine Lagünü olarak bilinir. Aydın ili sınırları içinde Dilek Yarımdası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı sınırları içinde kalır.

 

 

 

 

Sizce "Dil Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.