Reklamı Kapat
11650 kez okundu

Dipnot Nedir

Dipnot nedir, Dipnot ne demektir, Dipnot anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Dipnot " hakkında genel görüşleri, Dipnot hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Dipnot hakkındaki görüşleri okuyabilir, Dipnot hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

''Dipnot nedir'' kelimesinin anlamı sözlükte de halk dilinde de aynı anlama gelmekle birlikte bir yazının veya metinin en altına mevcut yazı veya metinle ilgili bir detayın eklenmesi işlemidir. Dip denilmesinin nedeni de budur ki el altta yani en dipte aldığı yeri ifade etmektedir. Dipnot eklenmesinin bazı amaçları vardır.

Öncelikle zorunlu amaçlar nedeniyle kullanılmakta olan dipnot herhangi bir çalıntı durumuna düşürmemek amacıyla alıntı yapılan kişi veya kitabın adını içermelidir. Zorunlu olmayan durumlarda da yazarın belirmek istediği veya yanlış anlaşılabileceğini düşündüğü mevzularda dipnot eklemesidir. Böyle durumlarda dipnot eklenmemesi telif haklarına mevcut olmaktadır. Bir cümlede farklı bir kelime kullanıp bu kelimenin yanlış çağrışımlarda bulunabileceğini düşünen yazar kendi isteğiyle dip not eklemektedir.

Yalnızca yanlış çağrışımlar değil de hiç çağrışım yapmayan yani pek kullanılmadığı için anlamı halk tarafından bilinmeyen kelimelerin anlamını açıklamak için de kullanılabilen dipnotlarda yazar ya kendi istediği tanımı yapmakta ya da sözlük tanımını dipnot kısmına ekleyip özellikle de sözlük anlamı olarak belirtmek durumundadır.

Dipnotun Kaynak İçerikli Olma Durumu

Dipnot, kitaplar ve dergiler gibi uzun yazımlarda sıkça kullanılmaktadır. Çünkü yazarlar böyle yazılarında düşündüklerini kanıtlamak veya bahsettikleri bir olgunun doğruluğunu kanıtlamak amacıyla bir kaynak gösterme ihtiyacında bulunurlar. Bu kaynaklar yazımda verilen her bilgiden sonra gösterilemez bu hem edebi kurallara aykırıdır hem de anlam bütünlüğünü ve estetik görünümü bozmaktadır. Bu nedenle alıntı yaptığı her sayfanın altından bir dipnot köşesi oluşturulur ve bu alanda alıntı yapılan mevcut kaynaklara yer verilmektedir.

Edebi Yazımlarda Kaynak İçerikli Dipnot Nasıl Yazılır?

Edebiyata ait olan ürünlerde kullanılan dipnotlarda uyulması gereken bazı özellikler olmasıyla birlikte her dipnot için aynı kurallar geçerli olmaktadır. Kitaplarda genellikle kaynak içerikli dipnot kullanılmaktadır ve kaynak gösteriminin de dipnot formuna girdiği an uyması gereken bazı kurallar olmaktadır. Bunlardan bazıları;

  • Yazar adı
  • Kitabın adı
  • Kaçıncı yayım ve kaçıncı baskı olduğu
  • Yayınevi adı
  • Yayın tarih

Bir kitabın bulunabilmesi veya tanınabilmesi adına sahip olduğu bütün özellikleri verilmelidir.

Sizce "Dipnot Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.