Reklamı Kapat
6294 kez okundu

DNS Nedir

DNS nedir, DNS ne demektir, DNS anlamı. Bulunduğunuz sayfa " DNS " hakkında genel görüşleri, DNS hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada DNS hakkındaki görüşleri okuyabilir, DNS hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

DNS, internet alan adıyla ilgili bir sisteme ait bir terimdir. İnternet alan adının mevcut terminolojideki ismi domain olarak bilinmektedir. Açılımı, domain name system olup Türkçe karşılığı ise domain alan adı sistemi olan DNS, bu sistemin işleyişindeki bir araç olma özelliğini taşımaktadır. DNS nedir? sorusunun daha açık bir anlatımıysa; internet teknolojisini kullanan en dar alanda dahil olmak üzere her bölümün kendine özgü bir IP adresi bulunmaktadır. Bu IP adresleri çok karmaşık bir yazılıma sahiptir, birçok rakamın sırasız olarak birleştirilmesinden oluşur bu nedenledir ki akılda hiç kalıcı değildir.

Yazılım uzmanları, insanların bu adresleri kullanmasının mümkün olmadığını anlayınca bunları insanların hafızasında kalacak bir biçimde düzenlemeye karar vermişlerdir. Bu düzenlemenin sonucu olarak DNS ortaya çıkmıştır. DNS sunucuları denilen bu sistem IP adreslerinin karşılığı olan domain adlarını kayıt eder ve saklar. IP adreslerinin bu dönüşümü sayesinde arama motorlarında kelime bazında arama yapılabiliyor ve yine kelime bazında hedef siteye ulaşılabiliyor.

Ayrıca, aranılan mevcut web adresinin anlaşılamayan karmaşık rakamlardan değil de anlaşılır harflerden bir bütün olarak oluşturulması insanların bir web sitesi domain adına ilk baktığında o sitenin hangi içeriğe sahip olabileceği konusunda da bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır.

DNS Hakkında

‘’DNS nedir?‘’denildiğinde ilk akıllara gelen eylem DNS değiştirmek olmaktadır. Yasaklanan, engellenen, erişim sağlanamayan sitelere girebilmek denildiğinde ilk akıllara gelen DNS değiştirmek olmaktadır. Çoğu internet kullanıcısı tarafından bilinen veya duyulan DNS değiştirme işlemini yine çoğu kullanıcı kendi kendine uygulayabilmektedir. Bu uygulamanın aşama aşama yapılması şu şekilde gerçekleşmektedir:

  1. Denetim masası açılıp ağ ve internet bağlantılarına tıklanır ardından yerel ağ bağlantılarına sağ tıklanıp özellikler bölümü açılır
  2. Özellikler bölümü açıldıktan sonra internet iletişim kuralları ( TCP / IP ) yazısına tıklanır ve özellikler seçilir
  3. Açılan pencerede genel sekmesi tıklanır DNS sunucu adresini otomatik olarak al yazısının altındaki bölüm olan aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan kutusu tıklanır yeğlenen DNS sunucusu bölümüne 4.2.2.1, diğer DNS sunucusu bölümüne ise 4.2.2.2 yazılır onaylanır ve pencere kapatılır.

Sizce "DNS Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.