Reklamı Kapat
9119 kez okundu

Domain Nedir

Domain nedir, Domain ne demektir, Domain anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Domain " hakkında genel görüşleri, Domain hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Domain hakkındaki görüşleri okuyabilir, Domain hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

İngilizce olan domain kelimesinin Türkçe karşılı alan adı anlamına gelmektedir. Genellikle de internet ortamlarında kullanılan ve bir web sitesinin alan adı olarak bilinen domainler her türlü firma, kuruluş veya kişiye ait olabilir. Bireysel veya kurumsal her türlü bilgi bu alan içerisinde verilir mevcut uygulamaları buluyorsa yine bu hizmet alanından kişiler bu uygulamalara ulaşabilmektedir.

Dijital ortamda Domain nedir? diye sorarsanız, dijital ortamların uzman ve çalışanlarından alacağınız yanıt kimlik olmaktadır. Dijital kimlik diye tabir edilen domainler firma, kuruluş veya kişinin iletişim bilgileri arasında en üst sırada yer almaktadır. Bir web sitesi kurulduğunda hatta kurulmadan önce elde olması gereken ilk materyal domain adıdır. Domain isimlerinin içerdiği bir özellik ise, sadece İngilizce karakterlerden oluşabilmesi ve Türkçe karakterlere asla yer verilmemesidir.

Örnek olarak ‘ı, ü, ö’ gibi Türkçe alfabede yer alıp İngilizce alfabede yer almayan harflere domain adları içerisinde yer verilmez. IP uygulaması ile yakından bağlantılı olan domain adları, IP numaralarının daha anlaşılır ve akılda tutulabilen hale çevrilmesi niteliğindedir. 2 ana gruba ayrılan domainler, isterseniz sadece ülkenizin uzantısı ile kullanabilir isterseniz de hiçbir ülkeye ait olmadığı yani bir ülke uzantısı içermeyen biçimde kullanabilirsiniz.

Domain Hakkında

Domain adları arasında herhangi bir karışıklık olmaması amacıyla aralarında bazı gruplara ayrılmıştır. Web sitesinin kurulma amacı ve hizmet alanına göre gruplanan domain uzantıları şunlardır:

  • Gov       : Devlet kuruluşlarına ait resmi sitelerin aldığı alan adına aittir.
  • Com      : Ticaret yapma amacıyla kar güden şirket, firma ve benzeri topluluklara verilmektedir
  • Net        : Asıl işi internet olan, internetten para kazanan kuruluş veya topluluklar için mevcut olmaktadır.
  • Org        : Dernekler, organizasyonlar ve bunlar gibi web site sahipleri içindir
  • Tv           : İnternetten televizyon hizmeti veren kuruluşlar için düzenlenen bir domain çeşididir.
  • Edu        : Üniversiteler, okullar ve diğer eğitim kurumlarına özel bir domain uzantısıdır.
  • Mil         : Askeri kuruluşlara özgü bir uzantıdır.
  • Ac          : Eğitim kuruluşları içindir. Bazı ülkeler bunu değil de ‘edu‘ uzantısını kullanırlar.

Sizce "Domain Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.