Reklamı Kapat
13565 kez okundu

Dünya Anlamı

Dünya anlamı; Dünya hakkında itibar gören sözüklerde, bilimsel ya da resmi kaynaklarda geçen tanımı ile anlamlandırılmıştır. Bu sayfada Dünya anlamı ile ilgili mevcut bilgileri inceleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

''Dünya nedir?'' denildiğinde, kelimenin sözlükteki en genel anlamı güneş sistemindeki bir gezegen olmakla birlikte insanlar bunu tanımını yaparken sözlükte bu anlamını sadece genişletmiş olurlar. Dünya, gezenlerin güneşe yakınlığı sıralandığında 3. sırada bulunmaktadır. Ayrıca, bilimsel kesin bulgular yaşamın olduğu tek gezegen olduğunu göstermektedir nitekim dünya üzerinde canlılar kendi kendilerine doğabilmekle birlikte kendi kendilerine su ve besin ihtiyaçlarını doğal yollardan karşılayabilmektedirler. Dünya gezeninin bugün ki yaşının 4,467 milyar yıl olduğu saptanmaktadır.

Dünya gezegeninin ilk parçalarının oluşumunda ağır demir ve nikel elementleri rol oynamıştır. Dünyanın şekli tam olarak yuvarlak olmadığından ve yeryüzündeki klasik cisim kategorilerine girmediğinden yeni bir şekil adı bulunmakla birlikte bu ad geoit olmaktadır. Geoit şeklini ilk bulup isimlendiren millet ise Yunanlılar olmuştur. Dünyanın şeklinin özel adı olan geoit en çok küre şekline benzemektedir ve kutup bölümünden basık, ekvator bölümünden şişkin olmaktadır. Bu geoit büyüklüğünün çapının bilimsel araştırmalara sonucunda 12.742 km olduğu saptanmıştır. Dünya gezegeni hem kendi etrafında hem de güneş sistemine dahil olarak güneşin etrafında dönmektedir. Arapçadan dnw kelimesinin kökeninden türeyip Dünya olarak dilimize yerleşmiştir.

Sizce "Dünya Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.