Reklamı Kapat
14935 kez okundu

Dünya Nedir

Dünya nedir, Dünya ne demektir, Dünya anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Dünya " hakkında genel görüşleri, Dünya hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Dünya hakkındaki görüşleri okuyabilir, Dünya hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Dünya nedir? içerisinde canlı ve cansız varlıkları barındıran gelişmiş fiziksel ve kimyasal yapıya sahip etken gazlarla birlikte bir yaşam döngüsüne sahip gezegendir. Güneş sisteminin bir parçası olan dünyanın diğer gezegenlerden en belirgin farkı ise içerisinde yaşama elverişli bir ortamı her yönden sağlayabilmesidir. Dünyanın fiziksel yapısı kaya ve sert kayaç ağırlıktadır.

Ayrıca, güneş sistemine dahil olan dünya gezegeninin tek bir uydusu vardır o da; Aydır. Dünyanın oluşumu kesin olarak bilinmemekle birlikte bu konuda birçok teori ortaya sürülmüştür hatta bilim dünyası bu konuda birbirinden ayrılmıştır. Bunlardan en önemlisi ve en çok inanılan teori Kantla place teorisidir. Bu teoriye göre dünya, önceleri güneşin bir parçasıdır. Değişimler sırasında güneşten kopup ayrı bir gezegen oluşturmuştur.

İlk kopma sırasında güneşin bir parçası olması dolayısıyla ateş parçası şeklindeydi sonrasında sönmüş geçirdiği evrelerle soğuyup içerisinde canlı yaşamına elverişli bir ortam oluşturmuştur. Yavaşça soğuyan güneş parçasının bu soğuma etkisiyle çoğu cismin yoğunlaştığı saptanmıştır. Yoğunlaşma neticesindeyse sert kayalar meydana gelmiştir.

Dünyanın Oluşum Evreleri

Güneşten koptuktan sonra soğumaya başlayan bu parça dünya gezegeni haline gelene kadar birçok evreden geçmiştir bunlara jeolojik evre denilmektedir. Kısaca 4 jeolojik evre şunlardır:

  • İlkel Zaman :Tek hücreli canlıların meydana geliş sürecinden oluşmaktadır.
  • Birinci Zaman :Paleozoik zaman da denilen birinci jeolojik evrenin en belirgin özelliği karada bitki oluşumudur.
  • İkinci Zaman :Mezozoik zaman da denilen ikinci zaman soğumanın en çok hissedildiği zaman olmaktadır.
  • Üçüncü Zaman :Neozoik zaman diye adlandırılan bu zamanda iklim oluşumları kendini göstermiş ve bitki toplulukları oluşmuştur.
  • Dördüncü Zaman :Kuaterner zaman olarak ta bilinen bu evrede insanlar oluşmaya başlamıştır.

Dünyanın Kimyasal Yapısı

Dünyanın oluşum süreçlerinde bir dizin olaylar neticesinde dengeli bir hal alan dünya gezegeninin insanların çıplak gözle görüp inceleyemediği bir yer altı yapısı vardır. Bu yapının çoğunluğunu kimyasal maddeler oluşturur hatta bu kimyasal maddeler sayesinde döngü işlevini sağlıklı bir biçimde yürütmektedir. Gözle görülebilen yer kabuğunun ana kimyasal maddesi silikattır. Toprak gibi elverişli eşsiz bir dokuya sahip kabuğun bu mantosu yüksek viskoziteye sahiptir. Bir iç birde dış çekirdeğe sahip bu katmanın iç çekirdeği yarı akışkan dış çekirdeği ise katı halde bulunmaktadır.

Sizce "Dünya Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.