Reklamı Kapat
7576 kez okundu

E-Posta Nedir

E-Posta nedir, E-Posta ne demektir, E-Posta anlamı. Bulunduğunuz sayfa " E-Posta " hakkında genel görüşleri, E-Posta hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada E-Posta hakkındaki görüşleri okuyabilir, E-Posta hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

E–posta internet üzerinden ücretsiz olarak kişilerin birbirlerine mesaj gönderebildiği sistemin adıdır. Günümüzde her internet kullanıcısının kullandığı e–posta Nedir? denildiğinde hemen hemen herkesin bu soruya verebilecek bir cevabı olmasıyla birlikte en temeli ve en yalın olanı iletişim aracı olmasıdır. Mektup göndermekten ilham alınarak tasarlanan bu sistemin hayata geçirilmesiyle iş hayatındaki kişiler başta olmak üzere çoğu kişinin zamandan tasarruf yapmasını sağlamıştır.

Türkiye ‘ye e–postanın ilk geldiği yıllar internet teknolojisinin fazla gelişmediği yıllardı nitekim sayılı evde bilgisayar bulunmakta idi. İnternet teknolojisinin hızlı gelişimiyle birlikte şimdilerde çoğu kişinin evinde bilgisayar bulunuyor hatta elde taşınabilen dizüstü bilgisayarlar ve tabletlerde ayrıca akıllı telefonlarda da internet bulunmakta. Bu gelişim sayesinde ise herkesin bir e–posta adresi bulunmaktadır. İş hayatındaki kişilerin bütün işlerini halledebilmeleri, kişileri ücretsiz olarak haberleşebilmeleri imkanını sağlayan e–posta sisteminin rahat kullanımı ve anlaşılabilmesinin basit olması da kullanıcıların ilgisini çekmektedir.

E–Posta’nın Tarihçesi

1900’lı yıllarda hayatımıza giren e – posta sistemi ilk yıllarında internetin tanınmamasıyla birlikte pek kullanılmamıştır hatta kimse tarafından ne olduğu bilinmemekteydi. E- postanın ilk ortaya çıkarılma amacı tamamen askeri ve bilimsel kullanım içindi. 1971 yılında bilgisayar mühendisi olan Ray Tomlinson Amerika Birleşik Devletlerin kurduğu Arpanet ( geleceğin interneti ) biriminde çalışmaktaydı.

Başta Arpanet çalışanları arasında ücretsiz bir haberleşme sistemi kurmak isteyen Tomlinson ‘un ilk kurduğu sistemde sadece aynı bilgisayar kullanıcıları birbirlerine mesaj gönderebilmekteydi. Sonrasında sadece aynı bilgisayar sistemini kaldırmak isteyen Tomlinson yaptığı çalışmalarla Arpanet kullanıcıları arasında bir sistem oluşturarak mesajlaşmayı buldu.

Bu sistem tek bir ağ üzerinden çalışmaktaydı. Yaklaşık 20 yıl süresince yalnızca Arpanet kullanıcıları arasında bilgi alışverişi amacıyla kullanılan e – posta sistemi 1988 yılında ticari olarak satışa sunuldu ardından herkesin kullanımına açıldı. Türkiye ‘ye e – posta sistemi ilk getirildiğinde sadece 5000 kişi kullanıcısı vardı. Önceleri sadece çalışanların şirketlerinde bulundukları internetleri sayesinde faydalandıkları bu sistem günümüzde internetin mekan olarak sınır tanımaması amacıyla herkes tarafından kullanılmaktadır.

E-Posta Anlamı

‘’E – posta Nedir?‘’in en belirgin anlamı internet ortamındaki mektup olmaktadır. Bu kelimede ‘e’ interneti ifade eder, ‘posta’ ise mektubu ifade eder. Bilgisayarların ilk çıktığı yıllardan beri e- posta vardır ve günümüze gelene kadar gelişim anlamında birçok değişikliğe uğramıştır. E – posta‘nın dahil olduğu ve yönetildiği bir sistem mevcut olmakla birlikte bu sistemin adı Türkiye Elektronik Posta Sistemi ( TÜRKEP ) olmaktadır. Türkiye ‘ye bu sistem dahilinde 1993 yılında getirilmiş olup ilk var olduğunda sadece 5000 kişi tarafından kullanılmaktaydı. İnsanların faydalı bulduğu bu sistemin kullanıcı sayısı günümüzde sınırsız sayıda olmasıyla birlikte her geçen gün artmaya devam etmektedir.

Sizce "E-Posta Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.