Reklamı Kapat
5538 kez okundu

E-Ticaret Nedir

E-Ticaret nedir, E-Ticaret ne demektir, E-Ticaret anlamı. Bulunduğunuz sayfa " E-Ticaret " hakkında genel görüşleri, E-Ticaret hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada E-Ticaret hakkındaki görüşleri okuyabilir, E-Ticaret hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

E-Ticaret, Elektronik Ticaret'in İnternet kültürüne göre özetlenmiş jenerik ifadesidir. E-Ticaret en genel anlamı itibariyle ticaretin elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilmesi, hedef kitleye internet bilgisayar, mobil cihazlar ve teknik imkanlardan istifade edilerek ulaştırılması anlamına gelir.

E-Ticaret'in Tarihi

E-Ticaret özellikle internet üzerinden alışverişin yaygın hale gelmesiyle yediden yetmişe herkezce bilinir bir kavram olmuştur. İnternetin yaygınlaşmaya başladığı 1990'lu yıllarda ilk E-Ticaret teşebbüsleri hayata geçmiş, özellikle 2000'li yıllardan sonra yaygınlaşan internet alt yapısı ile hemen herkezin evine hatta cebine kadar ulaşmıştır. 

Süre gelen satış yöntemlerine yeni bir boyut kazandıran E-Ticaret kavramı, gelişen internet tekniklerini yakından takip eden firmalarca fırsat olarak değerlendirilmiş, ürün ve hizmetlerini yalnızca geleneksel yollarla satmakta olan bu firmalar, E-Ticaret dünyasına ilk adımı atarak öncü olmuşlardır. 

Geçmişte basın, insert, görsel reklam araçları, v.b. yöntemler kullanarak satışını gerçekleştirdiği ürün ve hizmetlerini E-Ticaret teknikleriyle daha hızlı, daha kolay ve çok daha düşük maliyetlerle gerçekleştirebilmişler, bu durum Ticaret dünyasındaki hemen her sektör tarafından itibar görmüş ve E-Ticaret yöntemi hızla ivme kazanarak günümüzün en çok tercih edilen ticaret faaliyetlerinden biri haline gelmiştir.

Türkiye'de E-Ticaret

Tüm Dünya genelinde Elektronik ortamlar üzerinden gerçekleşen E-Ticaret faaliyetlerinin satış havuzu 100 Milyar $'ın altında iken bu durum 2008 yılında 200 Milyar $'ı geçmiştir. Bu durum Türkiye'de bu denli yüksek ivme ile tezahür etmemiş, yurt içindeki internet alt yapılarının yüksek maliyetleri ve alıcılarda güven duygusunun yerleşmemesi sebebiyle bu rakam 2007 yılında yalnızca 5.000 TL gibi çok cüzzi bir oranda kalmıştır. 

2007 yılından itibaren İnternet alt yapıları ve teknik imkanların yükselmesi ile birlikte ivme kazanan E-Ticaret faaliyetleri 2009 yılında 10 Milyar TL'nin üzerine çıkarak fevkalade bir artış göstermiştir. Bu rakamlar 2014 yılında ise 50 Milyar TL gibi muazzam bir artış göstererek ekonomik modellerin içerisinde en çok tercih edilen alternatiflerden biri haline gelmiştir. 

Şehirlere Göre E-Ticaret Hacimleri

Ticaretin merkezi kabul edilen İstanbul'un E-Ticaret alanında başı çekmektedir. 2014 yılı verileri dikkate alındığında ülke çapında gerçekleşen E-Ticaret hacminin 1/3 lük payını İstanbul almıştır. İstanbul'u İzmir, Ankara ve Bursa gibi büyük kentler takip etmektedir. Son yıllarda Anadolu'daki ticaret kollarına da nüfuz eden E-Ticaret uygulamaları, ulaşım imkanları, bölgesel şartlar v.b. imkansızlıklar hasebiyle aradığını bulamayan tüketiciler tarafından tercih edilmeye başlanmış, kargo şirketlerinin ağlarının genişlemesi ile E-Ticaret Dünyasının sunduğu avantajlar Anadolu'daki talebi tetiklemiştir.

Faydalanılan Kaynaklar; Doğu Akdeniz Üniversitesi E-Girişimci E-Ticaret Hizmetleri

Sizce "E-Ticaret Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.