Reklamı Kapat
5986 kez okundu

Efsane Nedir

Efsane nedir, Efsane ne demektir, Efsane anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Efsane " hakkında genel görüşleri, Efsane hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Efsane hakkındaki görüşleri okuyabilir, Efsane hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.


Öz Türkçe sözlüklerde 'söylence' olarak tanımlanan, eski çağlardan olağanüstü varlıkları, olayları konu alan daha çok hayale dayalı hikâyelere efsane denir. Halk arasında nesilden nesile aktarılan, doğruluğu ve yanlışlığı muğlak hikayelerdir. Diğer deyişle, gerçekliği olmayan ya da tartışmaya açık sözler, hikâyeler de bu kapsamda ele alınır.

Efsane –söylence-, tabiat olaylarını da kapsar. Hakikat ve akıldışılık arasında bir yerde, ağızdan ağıza, kuşaktan kuşağa aktarılan hikâyeler milletlere özgü nitelikler de taşır. Bazı efsaneler farklı farklı coğrafyaları içine alıp herkese yakın dursa da dillerin kendileri için ürettiği birçok özgün hikâye de bulmak mümkündür.

'Efsan' ve 'fesane' şekillerinde de görülen kavramın aslen Farsça olduğu ve hikâye anlamına geldiği söylenir. Bir diğer manası da sergüzeşttir. Meseller masallara evrilince hakîkatle ilişkinin zayıflayacağından da korkulan dönemler olmuştur. Asılsız, boş meseller olarak da tanımlanan bu efsanelerin insanlar üzerinde yarattığı etki bu anlamı güçsüz kılar. Çünkü birçok insan gibi toplumlarda bu efsanelerin gücüyle birçok savaşa, mücadeleye motive edilmiştir.

Yaşanılan coğrafyaya ait önemli sayılan kişilerin, objelerin, mekânların birer kutsal yapıta dönüştürülüp sırrının çözülememesi hikâyeleri büyütmüş ve kuşaktan kuşağa aktarılan güçlü söylencelere dönüşmüştür. Burdan hareketle insane insanı yakınlaştıran, insanla coğrafya arasındaki bağı kuvvetlendiren, diğer varlıklarla teması güçlendiren, her şeyden önce maneviyat yükünü arttıran unsurlar olarak hayatın içinde daima kendine yer bulur.

Kişiler, yaptıkları önemli, kendine has işlerle ve ortaya koyduklarıyla da efsane olarak nitelendirilebilirler. Örneğin Elvis Presley, yaptığı müzikler ve kendine özgü tarzı, dansları ile bugün bile adından söz ettirir; hayranlarının gözünde Elvis bir efsanedir. Kimi hayatta olan sanatçılar, düşünürler de 'yaşayan efsaneler' kategorisinde değerlendirilebilir.

Halk Edebiyatı Olarak Efsaneler

Bir halk edebiyatı olarak efsaneler, geçmiş-bugün-gelecek arasında bir köprü vazifesi görür. Kültürel aktarım sağlarlar, insanın ve toplumun tarihsel gelişim sürecindeki hal vaziyetlerini, ahvalini bildirirler. Gerçek ögelerin yanı sıra hayael yakınsayan ya da tamamen olağanüstü özelliklere dayalı efsaneler de bulunmaktadır.

Konularına göre şu şekilde sınıflandırılabilirler:

* Tarihi olaylar, yerler ve kişilerle ilgili olanlar

* Gerçekdışı varlıklar hakkındakiler

* Hayvanlarla ilgili olanlar

* Dinle ilgili, dinsel içerikli olanlar

* Doğayla ilgili olanlar

* Bitkiler ve ağaçlar hakkındakiler

En Bilinen Türk Efsaneleri

* Leyla ile Mecnun

* Ferhat ile Şirin

* Karacaoğlan

* Göktürk

* Sarıkız

* Kız Kulesi

* Ağlayan Kaya

* Ağrı Dağı

* Munzur

Sizce "Efsane Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.