Reklamı Kapat
9397 kez okundu

EFT Nedir

EFT nedir, EFT ne demektir, EFT anlamı. Bulunduğunuz sayfa " EFT " hakkında genel görüşleri, EFT hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada EFT hakkındaki görüşleri okuyabilir, EFT hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

EFT teriminin açılımı Elektronik Fon Transferidir. Bankaların, Merkez Bankası sistemleri üzerinden kendi aralarında kurdukları özel iletişim teknikleri ile para birimlerinin elektronik ortamdan aktarılması işlemi EFT olarak tabir edilir. 

Kısaca Elektronik Ödeme Sistemi olarak ifade edebileceğimiz EFT, Türkiye’de bulunan bankalar arasında Türk Lirası (TL) üzerinden kullanılabilmektedir. Döviz kurları ya da gayrimenkuller, EFT sistemi ile transfer edilememektedir. 

EFT sistemi ile, menkul bir kıymet olan paranın banka hesapları arasında aktarılması işleminin yanı sıra hesap mutabakatlarının kesinleşmesini sağlar ve geriye dönük raporlama olanakları sunarak hem gönderen hem de alıcı hesaplar için güven tahsis eder. 

EFT sistemi ile ödemeler daha güvenli ve risksiz gerçekleştirilir. Elbette hızlı bir ödeme yöntemi olması avantajlarının en önemlisidir. EFT sisteminden önce, bankalar arasındaki menkul kıymet transferleri “havale talimatları” ile fiziksel olarak gerçekleştirilmekteydi. Elbette bu yöntem hem pahalı, hem de oldukça zaman alan bir çözümdü. EFT  sisteminden sonra hem bankalar hem de hesap sahipleri, menkul değerlerini çok daha güvenli, çok daha ekonomik ve çok daha hızlı şekilde gerçekleştirebiliyor oldular. 

Tüm Dünya’da kullanılan EFT sistemi, Türkiye’de Dünya’da olduğundan çok daha işlevsel olarak kullanılmaktadır. Zira Dünya genelinde EFT sistemleri, yüklü tutarlar ve büyük meblağlar için kullanılmakta, düşük tutarlı ödemelerde EFT işlemi öncelikli olarak kullanılmamaktadır. Oysa Türkiye’de çok küçük meblağlar bile EFT ile gerçekleştirilebilmekte, telefon bankacılığı, e-ticaret ve online alışverişlerde sıklıkla kullanılmaktadır. EFT sisteminin Türkiye’deki işlevsel kullanımı hem yatırımlara sürat kazandırmakta, hem de yatırımcı, son kullanıcı ve portföy müşterilere kolay alım imkanı sağlamaktadır. 

EFT Sistemi, Dünya’daki kullanımına paralel olarak 1 Nisan 1992 yılından beri Türkiye’de de kullanılmaya başlanmıştır. Teknolojinin sunduğu imkanlar arttıkça EFT sisteminin kullanımı da hızla artarak 2000 yılından itibaren daha yeni, güçlü ve kullanımı çok daha kolay hale getirilmiştir. 


EFT Sistemi Nasıl Çalışır?

Ödemeyi gerçekleştirmek isteyen kişi, kendi bankasına konuyla ilgili talebini yazılı olarak ya da İnternet üzerinden iletir. Banka, ilgili tutarı göndericinin hesabına alacak kaydederek belirtilen karşı hesaba geçmesi için merkezi EFT sistemine mesaj gönderir. Bilgi teknolojileri üzerinden gönderilen bu mesaj, karşı bankaya çok hızlı şekilde ulaşır ve karşı banka tarafından işleme alınır. Bankalar, Merkezi EFT Sistemi üzerinden haberleşerek gerçekleştirdikleri bu nakit transferi Tarafsız çalışan Merkezi EFT Sistemi tarafından da kaydedilir. 

Merkezi EFT Sistemi, mesai saati kabul edilen 08:00 – 17:30 saatleri arasında çalışır. Yarım iş günü mesailerinde ise 08:00 – 13:00 arası işlem gerçekleştirilebilir. 


EFT Sisteminin kullanım ücretleri, oldukça düşüktür. Merkezi EFT İşlemini gerçekleştiren Merkez Bankası, 6.000 TL’nin altındaki tutarlar için 15 Kuruş, 544.000TL’nin üzerindeki ödemeler için en fazla 13.60 TL işlem ücreti almaktadır. Bu tutarlar arasındaki ödemeler, paritesi nispetine göre hesaplanarak ödeme yapan banka ve hesaptan tahsil edilir. 

EFT Sisteminin tahsis ve idame sorumluluğu T.C.M.B.’sına aittir. Merkez Bankası, 25 Nisan 2001 tarihli ve 4651 sayılı kanun ile EFT sisteminin idame yetkilerini üzerine almıştır.

Sizce "EFT Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.