Reklamı Kapat
18325 kez okundu

Egemenlik Anlamı

Egemenlik anlamı; Egemenlik hakkında itibar gören sözüklerde, bilimsel ya da resmi kaynaklarda geçen tanımı ile anlamlandırılmıştır. Bu sayfada Egemenlik anlamı ile ilgili mevcut bilgileri inceleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Egemenlik kelimesi dilimizde hâkimiyet anlamına gelmektedir. Egemenlik kelimesi, eski Yunanca’ da kullanılan hegemonya kelimesinden türetilmiş bir kelimedir. Ayrıca bu kelime Fransızca’ da bulunan ‘hégémon’ kelimesinden de yararlanılarak dilimize kazandırılmış bir kelimedir. Egemenlik, bir toprak parçası üzerinde kural koyma ve kuralların uygulanmasını denetleme yetkisidir. Günümüzde artık bireyler egemenlik yetkisi kullanmamaktadırlar. Çünkü yaşadığımız çağda egemenlik yetkileri devletler tarafından kullanılmaktadır. Devletler egemenlik yetkisini halktan alarak kullanırlar. Çünkü asıl olan halkın egemenliğidir.

Bu nedenle de devletler ancak halk tarafından kendilerine verilen egemenlik yetkilerini kullanabilirler. Egemenlik kelimesi ‘egemen olma’ kelimesinin isim halidir. Burada egemenlik, bir ülke veya toprak parçasına hâkim olma ve orada kural koyma yetkisini elinde tutma anlamında kullanılmaktadır.

Sizce "Egemenlik Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.