Reklamı Kapat
18433 kez okundu

Egemenlik Nedir

Egemenlik nedir, Egemenlik ne demektir, Egemenlik anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Egemenlik " hakkında genel görüşleri, Egemenlik hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Egemenlik hakkındaki görüşleri okuyabilir, Egemenlik hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Egemenlik, bir kara parçası veya da herhangi bir yer üzerinde kural koyma yetkisidir. İnsanlar tarafından “egemenlik nedir” şeklinde sorular sıkça sorulmaktadır. Egemenlik kavramı günümüzde en çok devletlerin gücünü ve yetkilerini anlatmak için kullanılmaktadır. Çünkü devletler, ülke üzerinde hukuk kuralları koyma ve bu kuralların uygulanmasını sağlamakla görevlidir. Bu nedenle de ülkelerde egemenlik yetkilerini devletler kullanmaktadır. Egemenlik kavramı siyasi erk olan devletin sahip olduğu gücü ifade etmek için kullanılmaktadır. Devletlerin ortaya çıkışı ve varlıklarını devam ettirmeleri egemenlik kavramı sayesinde açıklanmaktadır. Çünkü bir devlet ülkesi üzerinde ve ülkesinde yaşayan vatandaşları üzerinde egemenlik yetkisine sahiptirler. Egemenlik yetkisi ise kural koyma, bu kuralların uygulanmasını denetleme ve kurallara uyulmaması durumunda da yaptırım uygulama yetkisi olarak ifade edilmektedir. Egemenlik bir ülkede mevcut olan devlet yapılanmasının kullandığı yetkilere verilen isimdir. Modern yönetim şekillerinde egemenliğin halk adına kullanıldığı demokrasi gibi sistemler uygulanmaktadır. Bu sayede devletlerim meşruiyeti sağlanmaktadır. Burada önemli olan egemenlik yetkisinin halk adına kullanılıyor olmasıdır. Çünkü devlet, ülkede yaşayan bireylerin egemenlik yetkisini kullanan bir üst örgütlenmedir. Dolayısıyla da egemenlik yani kural koyma yetkisi devlettedir.

EGEMENLİK HAKKINDA

Egemenlik bir ülkede veya da yaşanılan bir yerde kural koyma ve bu kuralları denetleme yetkisidir. Günümüzde siyaset biliminde ve devlet kuramının açıklamasında sıkça kullanılan egemenlik kelimesi asıl olarak siyasi erkin yetki kullanmasının kaynağıdır. Yani bir ülkede devlet kanun koyma yetkisini egemenlik gücünden almaktadır. Aslında toplumlarda egemenlik yetkisi halkın kendisindedir. Ancak insan nüfusunun hızla artması sonucu toplumsal yaşamda düzen koyacak yani egemenlik yetkisini halk adına kullanacak bir üst örgütlenmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Devletlerin ortaya çıkışı da bu temele dayanmaktadır. Bu nedenle de günümüzde egemenlik nedir konusunda yapılan açıklama yetkisini devletler kullanmaktadır. Toplumsal yaşam devletler tarafından konulan kurallar aracılığıyla sürdürülmektedir. Kısacası egemenlik yetkisi devletlerin tekelinde olan bir yetkidir.

EGEMENLİK AÇIKLAMALARI

Egemenlik, güç kullanma ve hükmetme yetkisidir. Bir ülkede veya bir toplumda kural koyma ve bu kuralların uygulanmasını denetleme yetkisi olarak da tarif edebileceğimiz egemenlik kavramı özellikle siyaset bilimi açısından son derece önemli bir kavramdır. Ayrıca devletlerin ortaya çıkışı ve egemenlik yetkisini halk adına kullanmaları nedeniyle devlet kavramının tartışılmasında da egemenlik kavramı sıkça kullanılmaktadır.

Sizce "Egemenlik Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.