Reklamı Kapat
17756 kez okundu

Envanter Anlamı

Envanter anlamı; Envanter hakkında itibar gören sözüklerde, bilimsel ya da resmi kaynaklarda geçen tanımı ile anlamlandırılmıştır. Bu sayfada Envanter anlamı ile ilgili mevcut bilgileri inceleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Envanter kelimesi Türkçe diline Fransızca‘dan girmiş olup kökeni Latinceye ait bir fiil olan invenire olarak bilinmektedir. Köken anlamı ise rast gelmek, bulmaktır. Envanter nedir? e sözlükte verilen cevap ta bir ticaret kuruluşunun para, mal ve diğer varlıklarıyla genel olarak borçlu ve alacaklı durumlarını, nicelikleri ve değerleriyle ayrıntılı olarak gösterme durumudur.

İşlem olarak bilinen en envanter sözcüğü kelime olarak ta kullanılabilir olup bu durumda anlamı sonuçları gösteren çizelge veya mallara, değerlere ait döküm olmaktadır. Bazı işletmelerde envanter denildiğinde stok veya stok sayımı ifadeleri de anlaşılabilmektedir. Ayrıca bazı belgelerde envanter kelimesi sıfat durumuna geçebilmekte olup bunun örneği envanter defteri şeklinde verilebilmektedir.

Sizce "Envanter Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.