Reklamı Kapat
6167 kez okundu

Evren Nedir

Evren nedir, Evren ne demektir, Evren anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Evren " hakkında genel görüşleri, Evren hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Evren hakkındaki görüşleri okuyabilir, Evren hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Evren, genel olarak uzayın bütününde yer alan ögeler ile uzay boşluğu alanı toplamının adı olarak bilinir. Çok daha geniş kavramlar ve sonsuz düzlemde bulunan bütün ögeler evren olgusunun içerisine dahil edilir. Bir örnek ile açıklama yapıldığında; dünyada bulunan bütün maddeler ve enerji çeşitleri tamamıyla evrene aittir. Bilimin ilerlemesi evren tanımının daha geniş boyutlara ulaşmasını da beraberinde götürmektedir.

Dünyanın var oluş aşamasından sonra insanlar yaşadıkları yeri ve ardından yaşadıkları yerin etrafını keşfetmeye çalışmışlardır. Gök cisimlerine ve bulutlara ulaşabileceklerini düşünen insanlar, zaman ilerledikçe ve gökyüzüne ulaştıklarında bunun bir sonu olmadığını görmüşler ve evrenin sonsuz olduğunu mevcut aşamadaki araştırmalar ile kanıtladılar.

İlerleyen zamanlarda merakların artması ile birlikte gökyüzünden de daha ileride başka bölümler olduğunu keşfettiler, hepsini tanımlayamayan ve sonsuz düzlem içerisinde merak edilen her şeyin anlaşılmasının güç olduğunu anlayan insanlar, sonsuz olan bu düzlemin tümüne evren dediler ve bugünün ‘’Evren nedir?’’ sorusuna cevap aramaya o yıllarda başladılar.

Evren Hakkında

Geçmişten günümüze kabul gören 2 farklı evren oluşum teorisi ortaya atılmıştır. 1. si ünlü bilim adamı Newton tarafından öne sürülen ‘’evrenin hep var olduğu, sonradan oluşmadığı, hep hareketsiz olduğu, belirli bir başlangıcı olmadığı ve hep var olmaya devam edip bir sonunun olmayacağı‘’ teorisidir. Düşünceleri kabul görmüş bugün bile herkesin tanıdığı bir filozof olan Aristo tarafından da bu teori desteklenmiştir.

Günümüzde kabul gören ve bilimin tanıdığı teori ise 1927 yılında Georges LEMAITRE tarafından ortaya atılmıştır. LEMAITRE tarafından öne sürülen teorinin adı büyük patlama diğer adı ile Bigbang teorisi olarak tanımlanmaktadır. Büyük patlama teorisine göre, başlangıcı bilinmeyen evren sürekli genişlemiş birbirine yakın olan cisimler her genişleme aşamasında birbirinden uzaklaşmış ve sonucunda büyük patlama oluşmuştur. Başka bilim adamlarının da desteğini gören bu oluşum teorisi bugün Evren nedir? sorusunun en kabul gören cevabı olmakla birlikte günümüzde halen araştırılmalar büyük patlama teorisi üzerinden devam edilmektedir.

Evren Anlamı

Her enerji biçimi ve evrende oluşan her olay belirli bir düzen içerisinde hiçbir maddeyi atlamadan kendi kurallarına göre hareket eder. Evrenin sözlükte de geçen anlamlarından biri de bu doğrultuda hazırlanmıştır.

Bu tanım, düzenli ve uyumlu bir olarak düşünülen tüm varlıklar evreni ifade eder tanımıdır. Kendi içerisinde bir uyumu olan evren mevcut düzenini içerisinde yaşayan insanlara da yansıtır. Düzenli yaşam tavrı ile evreni taklit eden insanlar, içerisinde yaşadıkları ve enerjileriyle bir bütün halinde oldukları evrenin işleyişiyle yaşamlarını sürdürebiliyorlar. Evren kelimesi eski Türkçede ''evür'' kelimesinden türemiştir. 

Sizce "Evren Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.