Reklamı Kapat
8655 kez okundu

Fake Nedir

Fake nedir, Fake ne demektir, Fake anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Fake " hakkında genel görüşleri, Fake hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Fake hakkındaki görüşleri okuyabilir, Fake hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Fake kelimesi tamamen İngilizce bir sözcük olup Türkçe diline çevrilmeden Türkçe kurulan cümlelerde kullanılmakta olan sözcüklerden bir tanesidir. Tam anlamının sahte olması ‘’Fake Nedir‘’ sorusunun en gerçek cevabı olmaktadır. Bu kelime günümüzün dili içerisinde kullanılan yabancı kelimeler arasında popüler durumdadır. Sosyal medya ve internetin bütün mecralarında daha çok kullanılmaktadır. Günümüzde bu kelimenin popülerleşmesinin sebebi tamamıyla uygulamasının artmasıyla olmaktadır.

Örnek olarak; internet mecralarında sıkça kullanılan bu kelime, internette her şeyin sahtesinin yapılmasıdır. Sosyal medya hesaplarında da aynı durum geçerli olmaktadır. Ünlü olan kişilerin fake sosyal medya hesapları hiç tanımadıkları kişiler tarafından oluşturulmakta ve işlenmektedir. Ünlü kişilere ait hesapların bu şekilde açılmasının sebebi ise geniş bir hayran kitlesinin bulunması dolayısıyla çok fazla kişinin mevcut açılmış fake hesaba yoğun ilgi gösteriyor veya gösterecek olmasıdır.

Birde fake kelimesinin popüler olduğu alanlardan bir tanesi giyim sektöründe olmaktadır. Belirli bir üne kavuşmuş olan markaların alıcısı fazla olduğu için fake tasarımları yapılmaktadır.

Fake Zararları

Fake yani sahtesini yapma veya oluşturma durumunun bazı zararları olabilir ki buna en güzel örnek giyim sektöründeki fake faaliyetleri gösterilebilir. Yaptığı güzel ve farklı tasarımlarla popülerlik kazanmış ve çok fazla satılan markaların ürünlerinin fake yani sahteleri yapılmaktadır nitekim bu oluşumun piyasası Türkiye ‘de çok fazladır. Bu durumun markalara bazı zararları olmaktadır bu zararlardan bir tanesi satışların olumsuz olarak etkilenebilmesidir. Aynı görünümlü hatta tıpa tıp aynısını fake olarak piyasaya süren bir üretici bunu çok daha fazla ucuza mal eder ve orijinal olan üründen çok daha ucuz olur. Daha ucuz olan bu ürünü tercih eden tüketiciler o markayı satın almak yerine fake olanını satın almayı tercih etmektedir.

Her Fake Oluşumu Zararlı Değildir

Her fake oluşumunun zararlı olma durumları söz konusu değildir. Bazı durumlarda faydaları bile olmaktadır. Örnek olarak sosyal medya hesapları en iyi örnek olmaktadır. Ünlü bir kişiye aitmiş gibi görünen fakat hiç tanımadığı biri tarafından oluşturulan fake hesaplar hayran popülasyonunu ayakta tuttuğu için ünlü kişilerin hoşlarına gitmektedirler. Eğer, bu kişilerin sosyal medya hesaplarına ayıracak vakitleri yoksa hayran kitlesinin içerisinden kendisi adına fake hesap oluşturan kişiler buradaki hesabı sürekli güncel tutmaktadır.

Fake Nedir Anlamı

Fake Nedir? anlamı sahte, düzme, düzmece gibi kelimelerle tabir edilebilen bir sözcüktür. Bir şeyin aslına uygun olarak yeniden düzenlenmesi işlemidir. Sözlükteki yakın anlamlarına bakıldığında;  sahtesini yapmak, taklit etmek, aldatmak gibi anlamları olan bu sözcüğün ulaşabildiği başka anlamları da olmaktadır. Bunları uygulayan kişilere ise yine Türk dil kurumu sözlüğünde bazı anlamlar verilmektedir. Bu nitelikler; numaracı, sahtekar, şarlatan, dolandıran gibi kelimelerdir. Fake kelimesine başka anlamlar da yüklenebilmektedir. Bu anlamlar; numara yapmak, olduğundan farklı göstermek, sağ gösterip sol vurmak gibi deyimler de fake kelimesi ile özleştirilebilmektedir. Kökeni İngilizce olup dilimize direkt olarak yerleşmiştir.

Sizce "Fake Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.