Reklamı Kapat
2626 kez okundu

Florya Nedir

Florya nedir, Florya ne demektir, Florya anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Florya " hakkında genel görüşleri, Florya hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Florya hakkındaki görüşleri okuyabilir, Florya hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

İstanbul'un en nezih semtlerinden biri olarak bilinen Florya, semte isim veren kavramı ve bu kavramı hak eden tabiatıyla da öne çıkıyor. Hem semte ismini veren kelime hem de semtin tarihi oldukça ilginç ve şaşırtıcı bilgiler çıkartıyor karşımıza. 

Florya, İngilizce kökenli bir kelime olup Ötücü Kuşlar Familyası'nın genel kabul görmüş adıdır. Florya isminin semt ile kullanımı Bizans İmparatorluğu dönemine dayanır. Rumlarda ağaçlık ve fundalıklarda yaşayan ötücü bir tür kuşun ismi olan Flûrya'dan gelir, ki bu ifade muhtemelen İngilizce'den Rumca'ya geçmiştir. 

Kelimenin kullanım alanı itibariyle zoolojiye tekabül etmekle birlikte Florian ve Fluria gibi kavramlara dayandığına dair muhtelif görüşlerde var. 

Günümüzde Florya Balık Restoranları ve etkileyici Marmara manzarası ile İstanbulluların teveccüh ve rağbet gösterdiği semtlerden biridir. Florya Sahilinde bulunan Aqua Florya AVM, bölgenin öne çıkan yapılarından biridir.

Sizce "Florya Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.