Reklamı Kapat
8141 kez okundu

Franchise Nedir

Franchise nedir, Franchise ne demektir, Franchise anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Franchise " hakkında genel görüşleri, Franchise hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Franchise hakkındaki görüşleri okuyabilir, Franchise hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Franchise Nedir? Franchise, ingilizce bir kelime olmakla birlikte taraflar arasında oluşturulan sözleşme anlamına gelir. Bu sözleşmenin şart ve koşulları taraflarca belirlenerek belirli standartlarda bir iş anlaşması ortaya çıkartılır. Franchise kelimesi, günümüzde bir pazarlama türü olarak algılanagelmiştir. Bu pazarlama türünde, işin koşul ve şartları taraflarca belirlenmekle birlikte belirli bir iş türünü ifade eder. Bu iş türüne göre taraflardan biri, diğerinin ürünlerini satar ancak bu satış işleminin pazarlama ve satış sonrası hizmetini, satılan ürünü temin eden taraf üstlenir. Böylelikle satışı yapan taraf, ürünün pazarlama ve satış sonrası desteğiyle değil sadece ürünün satışıyla ilgilenir. 

Franchise kavramı, daha çok imtiyazlı yani satıcının lehine avantajlar ihtiva eden sözleşmeler için kullanılır. Bu sözleşmelerde amaç satıcının haklarını korumak, satıcının satış yükümlülüklerini hafifleterek ürünün satışına odaklanmasını sağlamaktır. Franchise türü satış sistemi ile satış yapmak isteyen müteşebbist fatura, vergi, işletme giderleri v.b. yükümlülüklerle uğraşmaz ve sattığı ürün nispetince komisyon alarak karlılık elde eder. 

Franchise Nedir sorusunun en net yanıtını özetleyecek olursak; Franchise, bir iş anlaşmasının satıcı lehine maddelerle donatılarak satıcının yükümlülüklerini daraltıp, haklarını genişleterek faaliyet alanlarını belirlemek olarak özetleyebiliriz.

Sizce "Franchise Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.