Reklamı Kapat
9405 kez okundu

Franchising Nedir

Franchising nedir, Franchising ne demektir, Franchising anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Franchising " hakkında genel görüşleri, Franchising hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Franchising hakkındaki görüşleri okuyabilir, Franchising hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Franchising Nedir? Franchising, birbirlerine henüz yükümlülük taşımayan iki taraf arasında imzalanmış ayrıcalıklı bir sözleşme ile özel ve müstakil bir iş sürecinin geliştirilmesi anlamına gelir. Franchising, kelime kökeni itibariyle "Ayrıcalıklı Sözleşme" anlamını taşımaktadır. Bu ayrıcalık, belli bir ürün, hizmet ya da servisin taraflardan biri tarafından sunulup diğeri tarafından satışının sağlanması şekilnde gelişir.

Franchising Sisteminde ilgili ürün, hizmet ya da servisi sunacak olan taraf, ürünün satış sonrası desteğini, eğitim ve diğer hizmetlerini sunmayı taahhüt eder. Ürünü satacak olan taraf ise fatura, satış sonrası hizmet, servis, v.b. satış dışı uygulamalardaki yükümlülüklerden muaf tutulur ve yalnızca ilgili ürünün satışından sorumlu tutulur.

Franchising sistemi, günümüzde kimi Dünya Markalarının, bölgesel satış temsilcilikleri üzerinden ürün satışı şeklinde gerçekleşir. Bu konuda en ciddi çalışmaları Dünya Çapındaki markalar gerçekleştirir. Bu markalar, franchising sistemi ile kendisi ile sözleşme yapmış kişi ya kurumlara ürünlerini belli bir bölgede satma hakkı verir. Ürünün reklamı, satış sonrası hizmeti, taahhütleri ve bunun gibi detaylardan satıcıyı muaf tutarak ürünün süratli şekilde satılmasını amaçlar. 

Franchising Nedir sorusunun en net örneği Benzin İstasyonlarıdır. Benzin İstasyonları, belli markaların ürünlerini belirlenen noktalarda satmak için yetki alırlar. Bu yetki çerçevesinde ilgili ürünün satışından sorumlu olurlar ancak söz konusu ürünün imalatı, reklam çalışmaları, ürün kalitesinin sorumluluğu Akaryakıt şirketine aittir. Franchise olan İstasyon İşletmecisi ise yalnızca gelen araçlara, kendisine hazır halde gelmiş olan akaryakıtı satmaktadır. Böylelikle İşletme Sahibi, akaryakıtı kendisi almaz, kendisi pazarlamaz, reklam ve satış sonrasındaki sorumluluklardan muaf tutulur.

Franchising sistemini diğer örneklerle açıklayacak olursak, bir kozmetik ürününün belirlenmiş fiyat avantajlarıyla belli bir bölge içerisinde satma yetkisi ilgili Franchising sözleşmesini imzalayan tarafa verilir. Böylelikle o bölgede ilgili ürün tedarikçisinin ürününü satma hakkı başka kimseye verilmez. Ürünün satışı, satış sonrasındaki hizmetleri, ürünün satışı ile ilgili reklam çalışmaları ürün tedarikçisi tarafından üstlenilir. Ürünün satıcısı ise yalnızca sattığı ürün nispetinde komisyon alarak karlılık elde eder. 


Franchising Sisteminin popüler kullanımlarında diğer başka terimlerle de karşılaşmak mümkündür. Örneğin ;

Franchisor ; Franchising anlaşmasında ürünün tedarikçisi olan taraftır. 

Franchisee Fee ; Ürünü satmak isteyen Franchising sözleşmeli tarafın Franchisor'e yani ürün tedarikçisine başlangıç bedeli olarak ödediği tutardır.

Know How ; Satış sonrası ve öncesi bilgi, destek, eğitim, v.b. faaliyetlerin adıdır. Know How faaliyetiyle ürün tedarikçisi taraf ilgilenir.

Sizce "Franchising Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.