Reklamı Kapat
26051 kez okundu

Frekans Nedir

Frekans nedir, Frekans ne demektir, Frekans anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Frekans " hakkında genel görüşleri, Frekans hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Frekans hakkındaki görüşleri okuyabilir, Frekans hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Frekans Nedir? Frekans, kelime anlamı itibariyle bir olayın belli bir birim zaman dahilinde tekrarlanmasının ölçülme işlemidir. Matematiksel ifadesiyle Frekans, "Denge noktası etrafındaki salınımdır." Formülize edilmiş hali ise F=1/T olarak ifade edilir. 

Frekans kavramı, aslında hayatımızın pek çok evresinde karşımıza çıkamktadır. Biz her nekadar Frekans kavramını elektromanyetik tarafı ile algılasak ta, Beynimizde hareket eden enerji dalgalarından atmosfer tabakasındaki manyetik dalgalara kadar pek çok alan, Frekans kavramını doğrudan ilgilendirir.

Maddeler, bir Frekans işlemi ile sürekli ve birbirini tekrar eden biçimde titreşmektedir. Bizim görsel ve algısal olarak tetkik sınırımızın altında olan bu mikro hareketlilik, Frekans olarak tabir edilebilecek nizami ve birbirini tekrar eden hareketlerle titreşerek Frekans eylemini meydana getirirler. 


Frekans Kavramı İle İlgili Örnekler

Frekans kavramını örenklendirecek olursak, en bariz örnekleri ses frekanslarıdır. Ses bir frekans işlemi gerçekleştirir yani kendisini tekrar ederek hareket eder. Bu eylem ile Frekans işlemine yani hareketin tekrarlanmasının ölçülme işlemine tabi tutulabilir. Frekans değeri, tekrarlama işleminin bir saniye içerisindeki işlem miktarıdır. Örneğin bir ambül, takriben 60 Herz'dir. Herz bir ölçü birimidir ve bir saniye içerisindeki tekrar miktarını gösterir. 60 Herz'lik bir ampül, bir saniye içerisinde 60 kez küçük hareketlerle titrer. 

Frekans, insanlar tarafından sınırlı nispetlerde algılanabilir. Örneğin İnsanın algılayabildiği yegane Frekans Ses Frekanslarıdır. İnsan Beyni, 20 ile 20.000 Herz arasındaki ses frekanslarını algılayabilir. Bu frekansları algılayan sistem kulak zarıdır. Kulak zarı, ses dalgalarını hissederek bu dalgaların simetriğini beyine iletir ve biz bu ses dalgalarını algılayıp yorumlayabiliriz. 

Radyo Dalgalarının çalışma prensibide insan beyni gibi dalgaları algılama ve dönüştürme işleminden ibarettir. Ses dalgası, havaya karışarak uyguladığı basınç ile nasıl kulağımıza geliyor ise, Radyo Dalgalarıda benzer bir şekilde bir cihaz tarafından algılanıyor. Ses dalgasını algılayan cihaz bu veriyi dijital hale getiriyor ve belli bir noktaya ilettikten sonra dijital olarak aldıgı veriyi ses dalgasına dönüştürüyor. Tüm bu işlemlerin temelinde kendisini tekrar eden titreşimler olan dalgaların Frekans sistemilye hesaplanıp yorumlanarak kullanılması yatmaktadır. 


Beyin Frekansı

Beyin, çok düşük miktarda elektrik akımı ile çalışmaktadır (Mili volt). Bu sebeple çok küçükte olsa titreşimler ve kendisini tekrar eden hareketlerle bir Frekans meydana getirmektedir. Günümüz teknolojileriyle bu çok düşük miktardaki frekanslar algılanabilmekte ve hesaplanabilmektedir. Bu konuda gerçekleştirilmiş çalışmalarla Beyin Frekansları 5 ayrı Frekans türüne ayrılmıştır.

Delta Frekansı ; Uygu anında ortaya çıkarak saniyede 4 dalga meydana getirmektedir. Uyuyan bir beyin 4 Herz'lik bir Frekans ortaya çıkartır. 

Teta Frekansı ; Beynin derin uyku evresine girmek üzere olduğu esnada saniyede 4 ile 7 kez arası titreşim meydana getirmektedir. 

Alfa Frekansı ; Anormal olmayan, doğal ve beynin rahat olduğu esnada beyin saniyede 10 kez titreşim meydana getirerek 10 Herz'lik bir dalgalanma ortaya çıkartmaktadır. 

Beta Frekansı ; Beta Frekansı, beynin stres ve gerilim durumlarında ortaya çıkarak düzensiz şekilde saniyede 13 ile 40 kez arası titreşerek 13-40 Herz arası bir Frekans ortaya çıkartır.

Gama Frekansı ; Gama Frekansı, beynin yoğun stres ve kritik tezahür gibi durumlarda ortaya çıkarttığı, saniyede 40 kez kendini tekrar eden titreşimlerdir. 40 Herz'lik bir Frekans yoğunluğu, beynin bilinç kaybına sebep olmaktadır. 

Batuhan Büyükbayrakdar,

Frekans kavramını örenklendirecek olursak, en bariz örnekleri ses frekanslarıdır. Ses bir frekans işlemi gerçekleştirir yani kendisini tekrar ederek hareket eder. Bu eylem ile Frekans işlemine yani hareketin tekrarlanmasının ölçülme işlemine tabi tutulabilir. Frekans değeri, tekrarlama işleminin bir saniye içerisindeki işlem miktarıdır. Örneğin bir ambül, takriben 60 Herz\'dir. Herz bir ölçü birimidir ve bir saniye içerisindeki tekrar miktarını gösterir. 60 Herz\'lik bir ampül, bir saniye içerisinde 60 kez küçük hareketlerle titrer.

Sizce "Frekans Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.