Reklamı Kapat
22387 kez okundu

Gabari Nedir

Gabari nedir, Gabari ne demektir, Gabari anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Gabari " hakkında genel görüşleri, Gabari hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Gabari hakkındaki görüşleri okuyabilir, Gabari hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Gabari kelimesinin ifadesinde mutlaka bir materyalin varlığından faydalanılır ve bu materyalin ölçüleri baz alınmaktadır. ‘’Gabari Nedir?‘’ sorusunda ele alınan materyalin boyutunda herhangi bir kıstas yoktur nitekim ifade edilen bu materyalin boyutu olmakla birlikte uzunluk, genişlik ve yükseklik gibi ölçümleridir.

Bir cisme 3 boyutlu olarak bakıldığında herhangi bir boyutu ele alınıp incelenebilir. Sözlükte cisimlerin alması gereken veya çevre düzenine, kullanım koşullarına, diğer cisimlerle uyum sağlayıp sağlamamasına uygun olarak verilmesi gereken boyutların örnek hali olarak geçen bir anlamı içeren gabari sözcüğü hem trafik hem de mimari alanda kullanılan ve her iki alanında terminolojisinde yer alan bir kelime olmaktadır. Fakat sözlükten bu iki alanın terminolojisine geçerken anlam olarak aynı kalmakla birlikte ufak bir ifade değişikliğine uğrayan gabari sözcüğü ölçü veya ölçüt olarak geçiş yapmaktadır.

Gabari ölçümleri sayesinde bir materyalin ki bu materyal trafikte araç, inşaat alanında bina olmaktadır, çevre ile uyumu veya uyumsuzluğunu belirtebilmekte ayrıca yapısal olarak bir düzen sağlamasına yardım etmektedir.

Trafikte Gabari Nedir?

Trafik terminolojisinde yer alan gabari sözcüğünün bu alan giriş amacı fayda sağlayabilmektir. Gabari ile ifade edilen bazı ölçü birimleri sayesinde trafik alanında bir düzen sağlanabilmektedir. Bu düzen yüksek, geniş veya uzun olan araçların düzeni olmakla birlikte onların fayda alanına girmektedir. Trafikte standart boyutlara sahip araçların yanı sıra birde fazla geniş, uzun veya yüksekliklere sahip olan araçlar bulunmaktadır ki bunlar; kamyon, tır gibi araçlardır. Bu araçların köprü veya alt geçit gibi yapılardan geçişini kolaylaştırmaktadır.

İnşaat Alanında Gabari Nedir?

Trafik alanında olduğu kadar inşaat alanının da terminolojisinde bulunan ve geniş bir fayda sağlama alanına girebilen gabari sözcüğü yine ölçüleri ifade etmektedir. Bir binanın dıştan ölçümü yapıldığında önünde bulunan kaldırımdan binanın çatısına kadar yüksekliği kapsayan gabari boyutları ifade etmektedir. Gabari boyutunun ne kadar olabileceğine imar iznini veren belediye yetkilileri karar vermektedir. Bir binanın yüksek, geniş veya uzun olabilmesi için bazı kıstaslar belediye tarafından belirlenip mevcut bina veya binaların müteahhit veya inşaat mühendislerine bu boyut belirtilip çevre düzeni sağlanması amaçlanır.

Gabari Anlamı

Sözlükteki anlamıyla eşyalara verilmesi gereken boyutları, yan görünüşü çizmeye, hazırlamaya ya da denetlemeye yarayan örnek olan gabarinin sektörsel anlamda farklı kullanım alanları bulunmaktadır.  Gabari Nedir sorusu 2 farklı alanda cevabını bulmaktadır ki bunlardan bir tanesi trafik kuralları bir tanesi de inşaat terimleri arasındadır.

Her 2 alanda da belli bir ölçüyü temsil edebilen gabari sözcüğünün inşaat veya mimari de denilebilecek alandaki anlamı bir dışarıdan görüntüsünün çevresindeki kaldırımdan çatısının sonuna kadar aradaki uzunluğun yükseklik olarak boyutu olmaktadır. Trafik alanında ise yüke sahip olan veya herhangi bir yükse sahip olmayan araçların uzunluk, genişlik, yükseklik gibi boyutlarının ölçüsüdür nitekim burada ki amaç trafikte güvenlik olmaktadır.

Sizce "Gabari Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.