Reklamı Kapat
12776 kez okundu

Gih Nedir

Gih nedir, Gih ne demektir, Gih anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Gih " hakkında genel görüşleri, Gih hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Gih hakkındaki görüşleri okuyabilir, Gih hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

GİH Nedir? GİH, "Gelir İdare Hizmetleri" ifadesinin kısaltılmış halidir. İdari ve yasal metbuatta sıkça rastlanan bu iber, Gelir İdaresi ile ilgili konu başlıklarının tümünü ele alır. Gelir İdare Hizmetleri, devletin gelir elde ettiği kurum ve kuruluşların genel adıdır. Bu kuruluşlar vasıtasıyla Devletin Gelir elde etmesi, elde edilen gelirlerin değerlendirilmesi ve gelirin elde edilmesi için sunulan hizmetin planlanmasını ve idamesini gerçekleştir. 

Gelir İdare Hizmetleri şu ana başlıklar altında toplanır ;

  • Maliye
  • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)
  • Tapu Daireleri
  • Yurtlar Kurumu (Yurtkur)
  • PTT
  • Belediyeler
  • Devlet Üniversiteleri


Bu kurumlar, Gelir İdare Hizmetleri kapsamında değerlendirilebilecek kurum ve kuruluşlardır. Doğrudan "Gelir İdare Başkanlığı" na bağlı olan bu kurumlar, devlet memurları ve sözleşmeli kadrolarla personel istihdam etmekte ve devlet adına hizmet sunmaktadır. 


GİH Memurları

Gelir İdaresi Hizmetlerinde (GİH) görevli personellerin memuriyet görevlerini ifa ettikleri alandır. Devlet, memur kadrosundan GİH'lerde hizmet verecek personelleri atayarak Gelir İdare Hizmetleri memurları atamaktadır.

Sizce "Gih Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.