Reklamı Kapat
14564 kez okundu

Grup Nedir

Grup nedir, Grup ne demektir, Grup anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Grup " hakkında genel görüşleri, Grup hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Grup hakkındaki görüşleri okuyabilir, Grup hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Ortak veya benzer düşüncelerle ilerleyen kişiler birleşerek grupları oluştururlar ve grupların oluşturulmasında her zaman bir amaç vardır. ‘’Grup nedir‘’ ilk olarak bir bütünü yansıtır ve incelendiğinde kişiler ortaya çıkmaktadır. Bir görevi üstlenen kişilerin toplanması grup niteliğindedir ve bu görev her zaman soyut bir hedef olmayabilir, grup oluşturulduktan sonra somut düşüncelerin ortaya çıkması da uygundur. 2 veya daha fazla kişi toplandıktan sonra ancak grup diye tanımlanabilir.

Toplanmak yeterli olmamaktadır belirli bir motivasyon düzeyinde toplanmak ancak grup adını alabilmek için yeterli olmaktadır. Bir grup oluşturulduktan sonra ki ilk aşama paylaşmaktır, düşünce paylaşımı buna örnek olarak verilebilir. Grupta kişiler düşünce ve his paylaşımında bulunduktan sonra tartışmalıdırlar ki amaca ulaşılmasında ki en büyük etken bu aşama olmaktadır. Etkileşiminde içerisinde bulunduğu tartışma kısmı ortak kişileri ortak düşünceye götürebilmenin esasıdır.

Bir grubun kişi sayısına bağlı olarak hiyerarşik bir düzen oluşturulabildiği gibi üstünlük durumunu göz ardı eden kişiler olursa da rol verilme alternatifi bulunmaktadır.

Grup Çeşitleri

Bir grup oluşturulurken amaç önemlidir ki her türlü grubun oluşturulması bir amaca ulaşılmasından dolayı olmaktadır. Bu bağlamda 3 çeşit grup bulunmaktadır. Kapsamlı olarak grup çeşitleri şunlardır;

  • İş grupları:Grupta bulunan kişiler belirli bir işte görevli olmakla birlikte bir gruba dahil edilmelerinin ticari bir sonucu vardır.
  • Fonksiyonel gruplar:Hiyerarşinin hakim olduğu bu gruplar da süreklilik esastır. Düzenli çalışmaları grup halindedir.
  • Arkadaşlık grupları:Resmi değildir. genellikle bu gruplarda incelenen amaçların başında sosyal projeler gelmektedir.

Grup Sınırlandırılabilir mi?

Grup olgusunun sınırlandırılması diye bir şey söz konusu değildir. Yer, kişi sayısı, boyutu, amacı ve bunun gibi grup araçlarının hiçbirinde sınırlandırmaya ver verilmez bu nedenle bir grubu oluşturan araçları detaylı olarak anlatmak mümkün olmamaktadır. 2 kişinin bir amaç doğrulturunda yol kat etmesi de bir gruptur, 1000 kişinin fonksiyonel olarak bir projeye adım atması da bir grup olmaktadır. Grup sınırlandırılmaz sadece kişi sayısı arttıkça hiyerarşik düzen belirginleşir. Toplulukların yönetimleri zor olarak bilindiğinden daha rahat etkileşim adına alt – üst ilişkisi ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, birden fazla grup toplanıp bir grup dahi oluşturabilmektedir.

Grup Anlamı

Grup kelimesinin sözlük anlamı aynı yerde bulunan kimseler veya nesneler olarak bilinmektedir. Grup Nedir algı olarak tek kişi olarak düşünülmez mutlaka kişiler ifadesi kullanılır ve kelime oluşumda en büyük önemi de etkileşim olgusu oluşturur. Bu ifadeden yola çıkılarak toplu olarak birleşen kişilerin düşünce, amaç gibi farklı etkileşimleri paylaşarak ortaya tek bir düşünceye veya amaca ulaşma olgusu ortaya çıkmaktadır.

Konu veya konumun fark etmediği bu tanımla birlikte sadece ortada ortak bir amaç olması ortaya çıkmaktadır. Grup oluşturulmasında her zaman bir amaç vardır ve bu amaca oluşturulmasında farklı kişilerin düşüncelerine ihtiyaç vardır. Grubun oluşturulmasında tek bir kişinin hakimiyet kurmaması esastır nitekim zaman zaman hiyerarşi kurulmasına izin verilmektedir. Kelimenin kökeni Fransızcadır.

Sizce "Grup Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.