Reklamı Kapat
11215 kez okundu

Homojen Anlamı

Homojen anlamı; Homojen hakkında itibar gören sözüklerde, bilimsel ya da resmi kaynaklarda geçen tanımı ile anlamlandırılmıştır. Bu sayfada Homojen anlamı ile ilgili mevcut bilgileri inceleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Homojen kelimesi, Türkçe diline Fransızca‘dan girmekte olup sözlükte ‘’Homojen nedir?'’ anlamı; bağdaşık, bütün terimleri aynı olan demektir. En çok kullanıldığı alan ise kimya bilimidir hatta çoğunlukla kimya terminolojisine ait olduğu bilinmektedir. Kimya alanındaki anlamı; bir kimyasal karışımın içerisinde buluna bütün maddelerin dağılımının eşit olmasıdır ki bu maddenin görünürde karışım olduğu anlaşılmamaktadır. 

Bu bağlamda homojen karışım adını alan bu karışımlara günlük hayattan en iyi örnekler; tuzlu su, alkollü su, içme suyu ve çeşme suyu olmaktadır. Kimyasal çalışmalarda kullanılan homojen karışımlara da örnek olarak; çözeltiler (aslında en iyi örnektir adı üstünde çözünmüş birbirine karışmıştır), her türlü gaz karışımı ve alaşımlardır.

Sizce "Homojen Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.