Reklamı Kapat
14717 kez okundu

Homojen Nedir

Homojen nedir, Homojen ne demektir, Homojen anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Homojen " hakkında genel görüşleri, Homojen hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Homojen hakkındaki görüşleri okuyabilir, Homojen hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Homojen nedir? denildiği zaman en baskın cevap kimya alanından gelmekte olup birbirine karışabilen, birbiri içerisinde çözünebilen, bakıldığında tek bir madde görünümünde olan, içerisinde bulunan maddelerin ayırt edilemediği karışımlar anlamındadır. Homojen ifadesini 2 farklı şekilde tanımlamak mümkündür. Bu tanımlardan ilki bir bütünü ifade etmekte olup bu bütünün aynı veya çok yakın değerlere sahip maddelerin meydana geldiğini belirtir. Bu tanıma her türlü materyal grubu eklenebilmektedir. Benzer maddelerin toplanması homojen bir grubu oluşturur. Homojen tanımlarından ikincisi ise kelimeden çok sıfat anlamında bilinmektedir.

Bir sözcüğü tanımlarken kullanılmaktadır nitekim bu tanımlayıcı ifade tek tip, bir örnek, her taraftan bakıldığında aynı olan, kendi içerisinde farklılıklar içermeyen anlamındadır. Bu tanım, kimyasal alanda yapılan tanımla eşdeğer olmaktadır. Kimyada homojen karışım adı verilmekte olup bir madde olarak homojen karışım incelendiğinde içinde ne olduğu hangi maddelerin karıştığı çıplak gözle belli olmamakla birlikte birbiri içerisinde çözünmüş bu maddeler ancak laboratuar ortamında ayırt edilebilmektedir.

Sınıflandırılmış Homojen Karışımlar

Homojen karışımları tanımlamak adına örneklerini incelemek gerekir. Sınıflandırılmış olarak homojen karışımlar şunlardır:

  1. Karışımda bulunan çözünen madde miktarına göre

1.1.    Doymuş çözelti              :Çözünmüş madde miktarı az olan çözeltiler.

1.2.    Doymamış çözelti          :Çözünmüş madde miktarı çok fazla olan çözeltiler.

1.3.    Aşırı doymuş çözelti     :Dengesi sürekli olarak değişen çözeltilerdir.

  1. Derişimine göre homojen karışımlar

2.1.    Derişik çözelti

2.2.    Seyreltik çözelti

  1. Elektriksel özelliklerine göre

3.1.    Elektriği ileten çözeltiler

3.2.    Elektriği az ileten çözeltiler

3.3.    Elektriği iletmeyen çözeltiler

Homojen Karışımın Özellikleri

Sıvı veya sıvıya yakın halde bulunan homojen karışımların kendilerine özgü özellikleri bulunmaktadır hatta görünüşü suya benzediği halde özellikleri sudan çok farklı olmaktadır. Su ile kıyaslandığında çözeltilerin donma noktası daha düşüktür. Kaynama noktası ise suyun kaynama noktasından yüksektir. Homojen karışımların buhar basıncı, suyun buhar basıncından daha düşük olup buhar basıncını ise kısaca tanımlamak gerekirse; sıvının buharlaşma miktarıyla aynı oranda artan bir kimyasal ölçüttür. Ayrıca, aynı ısıl işleme tabii tutulduklarında ikisinin buhar basıncı eşit olmaktadır.

Homojen Anlamı

Homojen kelimesi, Türkçe diline Fransızca‘dan girmekte olup sözlükte ‘’Homojen nedir?'’ anlamı; bağdaşık, bütün terimleri aynı olan demektir. En çok kullanıldığı alan ise kimya bilimidir hatta çoğunlukla kimya terminolojisine ait olduğu bilinmektedir. Kimya alanındaki anlamı; bir kimyasal karışımın içerisinde buluna bütün maddelerin dağılımının eşit olmasıdır ki bu maddenin görünürde karışım olduğu anlaşılmamaktadır.

Bu bağlamda homojen karışım adını alan bu karışımlara günlük hayattan en iyi örnekler; tuzlu su, alkollü su, içme suyu ve çeşme suyu olmaktadır. Kimyasal çalışmalarda kullanılan homojen karışımlara da örnek olarak; çözeltiler (aslında en iyi örnektir adı üstünde çözünmüş birbirine karışmıştır), her türlü gaz karışımı ve alaşımlardır.

Sizce "Homojen Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.