Reklamı Kapat
4792 kez okundu

İhracat Nedir

İhracat nedir, İhracat ne demektir, İhracat anlamı. Bulunduğunuz sayfa " İhracat " hakkında genel görüşleri, İhracat hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada İhracat hakkındaki görüşleri okuyabilir, İhracat hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Ülke sınırları içerisindeki bir malın yani serbest dolaşımdaki malların ve hizmetlerin başka ülkelere satılmasına ihracat denir. Dış satım da denilebilecek bu alışverişlerin döviz karşılığında yapılması gereklidir. İthalatın karşıtı olarak da tanımlanabilen ihracat, ithalatla beraber bir ülkenin dış ticaret dengesinde önemli belirleyiciliğe sahiptir.

İhracatta Ticaret Anlaşmaları

Bir malın, yürürlükteki ihracat mevzuatı ile gümrük mevzuatına uygun şekilde Türkiye gümrük bölgesi dışına veya serbest bölgelere çıkarılması veya müsteşarlıkça ihracat olarak kabul edilecek diğer çıkış ve işlemleri ifade eder.

Bir satışın ihracat sayılabilmesi için satışların yabancı bir ülkeye yapılması temel hareket noktasıdır. İki taraflı ve çok taraflı ticaret anlaşmaları ile getirilen koşullara uyum sağlanması, alışverişte yabancı paranın kullanılması, malların taşınması, malın ulaştırılacağı ülkeye ithal edilmesiyle alakalı gümrük ve katma değer vergisi, diğer vergiler ve gerekli bürokratik işlemlerin gerçekleşmesi şartı vardır. Ayrıca ilgili malların çıkış yapılan yerden ulaştırılacağı yere kadar gerçekleşebilecek olası risklere karşı sigorta yapılması gereklidir. Ödeme işlemleride de ilgili bankacılık sisteminin işleme sokulması ve her şeyin kayıt altında işlemesi gerekir.

Fiili İhracat

İhraca konu olan gümrük konuları hükümleri çerçevesinde muayenesinin yapılması, araca taşınması, çeşitli yerlerden bir defada veya parça parça gelmekte olan farklı nitelikte eşyaların yüklemesinin tamamlanması anlamına gelir. Yani bir yanıyla gümrük mevzuatı gereği fiili ihracat olarak kabul edilecek “diğer” çıkışlar biçiminde de tanımlanabilir.

Sizce "İhracat Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.