Reklamı Kapat
8147 kez okundu

İmplant Nedir

İmplant nedir, İmplant ne demektir, İmplant anlamı. Bulunduğunuz sayfa " İmplant " hakkında genel görüşleri, İmplant hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada İmplant hakkındaki görüşleri okuyabilir, İmplant hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

İmplant kelimesi genel anlamıyla nakil etmek veya yerleştirmek olup tıp terminolojisinde de yine aynı anlamlarda kullanılmaktadır. Tıpta ‘’İmplant nedir?‘’ denildiğinde herhangi bir ameliyat kast edilmektedir nitekim bu ameliyatta yapılan işlem nakil olmaktadır. Vücudun yer kısıtlaması olmaksızın herhangi bir bölümüne cansız bir maddenin yerleştirilmesi yani nakil edilmesi işlemine verilen implanttır. Burada amaç işlevi bozulmuş veya hiçbir işlevde bulunamayan bir dokunun veya bir organın yerine alternatif bir maddenin nakil edilmesidir. Bu madde ise özel olarak o doku veya organ için üretilmiş olup fonksiyonel olmayan ve yerine geçecek doku veya organın görevini üstlenebilecek nitelikte olmalıdır.

İmplant kelimesi uygulanma bakımından en çok diş hekimlerinin kullandığı bir terim olmaktadır. Yerine koyma ve nakletme işlemleri en çok dişlerde yapılan bir uygulamadır nitekim diş problemleri hayati tehlike taşımadığından dolayı insanlarında korkmayıp dişlerinde uygulattıkları bir işlemdir. Burada implant kelimesi tamamıyla bir dişi ifade etmemekler birlikte dişin sadece kök bölgesini ifade etmektedir ki implant yapmak işlevini yitirmiş bir dişin yerine özel bir madde eklenmesi işlemidir.

İmplant Hangi Aşamalarla Gerçekleştirilmektedir?

Diş hekimlerinin uzmanlık alanı olan implant yapmanın farklı aşamaları vardır ve hiçbir aşamasındaki detay atlamadan yapılmalıdır.

  1. Ön Muayene :Bir kişi, dişinin işlevini kaybettiği zaman bir diş hekimine başvurur, diş hekiminin incelemesi ve mevcut durum hakkında bilgi vermesi ön muayene işlemidir. Ön muayene sırasında hastanın hastalıkları varsa bunların neler olduğu, kullandığı ilaçlar ve bunun gibi durumlarda doktor tarafından hastaya sorulur. Bu duruma örnek olarak; eğer kalp hastasıysanız kalp doktorunuzla görüşmeden implant yaptıramazsınız.
  2. Genel Muayene :Genel muayenede özellikle hastanın çene yapısına bakılır, çene kemiğinin ne durumda olduğu incelenir. Ayrıca implant yapılacak bölgenin kemik yoğunluğunun ölçülmesi de bu aşamada yapılmakta olup belirli film ve röntgenler çekilir.
  3. İmplantın Yapım Aşaması :Dişin olduğu dişeti kesilip dişin köküne ulaşılır ve özel hazırlanmış madde buraya vidalanır.
  4. Protez Hazırlama Aşaması :Hastanın ölçüleri alınır ve özel olarak protez hazırlanır.
  5. En Üst Kısmın Yapılma Aşaması :Protez öylece bırakılmaz estetik görünüm bakımından üstü kaplanır.

İmplant Anlamı

İmplant kelimesi dilimize İngilizce‘den geçmiş olup anlamı nakletmek olan emplantasyon fiilinden türemiştir. İmplant nedir? sözlükte arandığında nakil eylemini yapmak, bir yerden başka bir yere geçirmek, iletmek anlamlarıyla karşılaşılmaktadır. İmplant kelimesi dilimizde sadece tıp biliminde yerini almış olup diş hekimlerinin sıkça kullanmakta olduğu bir kelimedir. 

İmplant tıp dilinde vücudun içinde herhangi bir bölüme bazı rahatsızlıklardan dolayı canlı dokulara cansız dokuları nakil etmektir. Nakil işleminden sonra cansız maddeler o alana yerleştirilir. Buradaki nakil etme işlemi tamamıyla implantı ifade etmektedir. İmplant kelimesinin diğer anlamları da doku yerleşimi örneği üzerinden anlaşılabilmekte olup bunlar; yerleştirme, tutturma ve içe yerleşmedir.

Sizce "İmplant Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.