Reklamı Kapat
6779 kez okundu

İnsan Nedir

İnsan nedir, İnsan ne demektir, İnsan anlamı. Bulunduğunuz sayfa " İnsan " hakkında genel görüşleri, İnsan hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada İnsan hakkındaki görüşleri okuyabilir, İnsan hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Gelişim ve oluşum süreçlerinin sonu olmayan ve akıl yönünden yeryüzünde bulunan canlılardan en üstün olan varlıklar İnsan Nedir? yönergesinin en iyi anlaşılabilen cevabı olmaktadır. Her türlü duyguyu yaşabilecek kadar üstün hissetme yeteneğine sahip olan insanların yapabileceklerinin sınırı ise bilimsel olarak belirlenememekte ve belirlenebilenler ise kanıtlanamamaktadır. İnsanlığın tarihçesi milattan önceki yıllara dayanmaktadır ve bu konuda da kesin bir bilgi verilememektedir. İnsanların kendilerinin üstün varlıklar olarak tanımalarından beri kendi soyları hakkındaki araştırmaları başladı ve halen günümüzde devam eder durumdadır.

İnsanların çoğalmaları ve çoğunluk olarak yeryüzünde kalabilmeleri ise doğada bulunan farklı yiyecekleri keşfetmeleriyle başlamıştır. Sürekli değişen evrim teorileri ve gözle görülen insan değişimleri sadece fiziksel olarak sınırlı kalmıştır. İnsanların duyguları ve hisleri yaradılış süreçlerinden beri hep aynı kalmıştır. Bu duyguya en belirgin örnek sahiplenme ile verilmektedir. Yakınında hissettikleri kişileri veya çocukları sahiplenme duyguları ilk yaradılış süreçlerinde ne kadar fazlaysa şimdi de o kadar fazladır. Akıl boyutları ve düşünme yetileri hiç değişmeyen insanların sahip oldukları bu boyut ve yetiler sadece yön değiştirdi ve halen değiştirmeye de devam etmektedir.

İnsanlığın Oluşum Sürecine Bilimsel Bakış

İnsanlığın oluşum sürecinin incelenmesinde her devirde farklı düşünceler ortaya çıkmıştır. Bilimsel anlamda çalışmalar yapılmış ve sadece bilim adamlarının savunduğu bir teori ortaya çıkmıştır ki insanların bir bölümü de buna inanmaktadırlar. Big bang (büyük patlama) teorisiyle canlıların oluşumunun başladığına inanan bilim adamları bu patlamayla ilk canlı hücrenin oluştuğunu savunmaktadırlar.

Ardından yeryüzünün oluşmasıyla evrim teorisinin ortaya çıkmaya başladığını söylemekte olan bilim adamları maymun ile insan arasındaki bir geçiş döneminden sonra insanların ortaya çıktığını söylemektedirler. Yani, bu teoriye göre insanların atası maymunlardır.

İnsanlığın Oluşumuna Felsefi Bakış

İnsanların bir bölümü büyük patlama ile başlayan ve evrim süreciyle devam eden insanlık oluşumuna inandığı gibi kalan kısmı da felsefi ve dini düşünürlerin savunduğu insan oluşumu sürecine inanmaktadırlar. Bu bakımdan savunulan düşünce Âdem ile Havva ile başlayan bir süreçle başlayan insanlık oluşumudur. İslam, Hıristiyanlık ve Yahudi dinlerine göre yeryüzündeki ilk insan çifti Âdem ile Havva‘dır. Ve yeryüzünde bulunan bütün insanlar da onların çocuklarıdır şeklinde devam eden bu düşünce sistemine ait bir sürü iddia ve hikaye bulunmaktadır.

İnsan Anlamı

‘’İnsan nedir?‘’in sözlükteki anlamı iki eli ve iki ayağı olan akıl ve düşünme açısından evrende bulunan en gelişmiş canlıdır. Sözlük anlamından yola çıkılarak çok geniş çapta tanımlar yapılabilen insan kavramı, evrenin en yetkin varlığı olarak bilinmektedir. Âdem ile Havva hikayesiyle gelişime başlayan ve birçok evrim geçirmiş olan insanlar ortak özelliklere sahip olup belirli kimliklerle yeryüzünde dolaşan varlıklardır. İnsan kavramında esas olan 3 olgu vardır ki bunlar çok genel olarak doğmak, büyümek ve ölmektir. Her insan başka bir insan vasıtasıyla yeryüzüne gelir, bütün insanlar gibi büyüme özelliğine sahip olurlar ve yine her canlı gibi ölerek cansız bedenlerini yeryüzünde bırakırlar.

Yeryüzündeki diğer varlıklardan insanları ayıran en büyük özelliklerden biri ise belirli bir tarihleri ve geçmişleri olmasıdır.  İnsan kelimesi, Arapçanın ans sözcüğünün kökeninden gelmiştir.

 

Sizce "İnsan Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.