Reklamı Kapat
119655 kez okundu

İntifa Hakkı Nedir

İntifa Hakkı nedir, İntifa Hakkı ne demektir, İntifa Hakkı anlamı. Bulunduğunuz sayfa " İntifa Hakkı " hakkında genel görüşleri, İntifa Hakkı hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada İntifa Hakkı hakkındaki görüşleri okuyabilir, İntifa Hakkı hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

İntifa Hakkı, kişinin bir mal üzerinde ömür boyu kullanma hakkına sahip olmasıdır. İntifa Hakkı, bir mala sahip olmak yada malın bir kişiye ait olması değildir. 

Kısaca özetlenmesi gerekirse, İntifa Hakkı, bir malın ömür boyu kullanım hakkıdır. Bu hak miras yoluyla aktarılamaz ancak ilgili sözleşme de aksi bir şart söz konusu değilse bir başkasına devredilebilir. İntifa Hakkının süresi en fazla 100 yıldır. 100 yıldan daha uzun süreli İntifa Hakkı geçerli kabul edilemez.

İntifa Hakkının genellikle tercih edildiği durum, Eşler arasında gerçekleşir. Eşin intifa hakkını tercih etmesiyle mirasın yarısına sahip olabilir ancak bu hakkı miras yoluyla devredemez. Bunun yanında İntifa Hakkı ayrı, mülkiyet hakkı ayrı tutulabilir. Bu hak, tapu kütüğüne tecil edilerek korunabilir. Böylelikle mülkiyet hakkı saklı olmak üzere İntifa Hakkı verilen kişi ilgili mülkü, ömrü boyunca kullanabilir ve Devir/Satış haricinde her türlü tasarrufu gerçekleştirebilir. Örneğin Kiraya verebilir, tadilat yaptırabilir, kendisi kullanabilir ya da boş tutabilir. Söz konusu mülkün vergi, harç, resmi harcamalar ve bunun gibi işlemlerde yükümlüsü İntifa Hakkına sahip olan kişidir. Mülk Sahibi, İntifa Hakkını devrettikten sonra Mühkiyet sahibi olmasına rağmen ilgili mülkü kullanamaz. Söz konusu ev ise kiraya veremez, kira gelirinden hak talep edemez, kiralama şartlarını belirleyemez. Söz konusu arsa ise arsayı süremez, biçemez, mahsüllerini toplayamaz ve İntifa Hakkı sahibinin haklarına müdahale edemez. 


İntifa Hakkı Nasıl Kurulur?

İntifa hakkı üç farklı yöntem ile kurulur. 

- Sözleşmeyle
- Kanundan Doğan Haklar ile
- Mahkeme Kararı İle

Sözleşmeyle kurulan intifa hakkı, ilgili taşınmazın mülk sahibi ile İntifa Hakkını alacak kişi arasında sözleşme tanzimiyle mümkün olur. Taraflar gerçek kişi olabildiği gibi Tüzel kişilikte olabilirler. Örneğin baba, taşınmazının intifa hakkını üzerinde tutarak kuru mülkiyetini çocuklarına bağışlayabilir ya da herhangi birine aynı yolla satabilir. Böylelikle kedi yaşamı boyunca ilgili mülkü kullanabilir.

Kakunla doğan İntifa Hakkı, taşınmaz üzerindeki tapu kütüğüne tecil edilmiş olsa bile kanuni yaptırım uygulanabilir. Mirasla sağ kalan eşin intifa hakkı, Ana babanın velayetiyle çocukları üzerindeki intifa hakkı, ya da eşlerin birbirleri üzerindeki mallardan intifa hakkı şeklinde değerlendirilir.

Mahkeme kararıyla ortaya çıkan İntifa Hakkı ise ilgili mülkün maliki tarafından inisiyatif kullanılamaz duruma gelmesi durumunda mirasçılarının hak talepleri ile yasal güvence altına alınabilir.

aynur keskin,

Kullanım hakkı bende olmak koşuluyla evimi çocuklarıma devrettim. İntifa hakkım devam ederken çocuklar evi bir başkasına satabilirler mi?

serpil,

intifa hakkı sahibi ölüm halinde mirasçıları o yeri dava edebilirmi?

Feridun dinç,

İntifa hakkını satın almak istiyorum değerinden çok para istiyor kanunen nasıl hallolur mahkeme yolu ile nasıl hallolur.

fifi,

Intifa hakki ayrica miras ile de kazanilabilir

tan dogan,

Intifa hakki sahibinin olumumdenden sonra mirascilara mulkiyet hakki dogarmi?

Tanju Yada,

İntifa hakkına sahip olan bir kişinin bu intifa hakkı belirli bir yaş döneminden sonra her yıl azalır mı?

Sizce "İntifa Hakkı Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.