Reklamı Kapat
5997 kez okundu

IP Nedir

IP nedir, IP ne demektir, IP anlamı. Bulunduğunuz sayfa " IP " hakkında genel görüşleri, IP hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada IP hakkındaki görüşleri okuyabilir, IP hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

IP-Internet Protokol

İnternet kullanıcısı her bilgisayarın bir IP (Internet Protocol) adresi vardır. İnternete bağlanan her bir bilgisayara, ağ servis sağlayıcısı tarafından bir IP adresi atanır. Diğer bilgisayarlar bu adres ile sizin bilgisayarınıza ulaşır.

Bir IP adresi, her grupta en fazla üç rakam bulunan noktalarla ayrılmış dört gruptan oluşur. Örnek: 192.165.12.3

Herhangi bir siteye girmek için tarayıcıya IP adresi yazılarak da o sitenin sunucusuna bağlanılabilir. Ancak numaraları akılda tutmak zor olduğundan bunun yerine daha pratik bir yöntem olarak IP adresine karşılık gelen bir alan adı kullanılır. Servis sağlayıcılarındaki, kısa adıyla DNS (Domain Name System) olan Alan Adı Sunucuları’ndan oluşan bir ağ, her bir alan adını hangi IP adresine karşılık geliyorsa onunla eşleştirir ve internet kullanıcılarını o adreslere yönlendirir.

IP Çeşitleri

Dinamik IP

İnternete telefon aracılığıyla bağlanan kullanıcının IP’si çoğu zaman dinamik olduğu için bu adresler değişkenlik gösterir. Servis sağlayıcının bağlantı kurulduğu zaman boş olan IP adresi bilgisayarınıza atanır. Yani internete her girişte IP numaranızın bazı kısımları değişebilir.

Statik IP

Statik IP adresleri, dinamikler gibi değişken değildir. İnternette belli paketler, belli bilgisayarlara gönderilmek istendiğinde statik IP’lere ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda sunucu olarak kullanılan bilgisayarlar için de bu IP adresleri tercih edilir.

Statik IP’lere manuel ayarlama yapılması gerektiği için yapılandırmasında hata oluşması muhtemeldir. Router’ı doğru şekilde yapılandırmadığınız takdirde IP çakışması sorunu ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

Sizce "IP Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.