Reklamı Kapat
11170 kez okundu

İroni Nedir

İroni nedir, İroni ne demektir, İroni anlamı. Bulunduğunuz sayfa " İroni " hakkında genel görüşleri, İroni hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada İroni hakkındaki görüşleri okuyabilir, İroni hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

İroni kelimesinin sözlükteki ilk anlamı gülmece olarak geçse de günlük hayatta içinde gülme, eğlenme gibi kavramları pek barındırmayan daha eleştirisel ifadelerin ana materyalini oluşturan bir sözcüktür. İroni nedir? sorusunda kullanım ifadesiyle hayat bulan yanıt, bir kimsenin kullandığı sözler bütünü ile gerçekte ifade etmek istediğinin tamamıyla karşıt anlamlı olmasıdır. İroni yapmak eylemi de tam olarak budur.

Bir örnek ile daha iyi anlaşılacak olan eylem şu şekilde gerçekleşmektedir: Bir kimse karşısındaki bir kimseye eleştiri yapmak istiyor fakat düz bir ifadeyle bunu söylemek istemiyorsa tam tersini söyler ve bu söylem esnasında kullandığı mimik ve jestleriyle ne zıt konuştuğunu belli eder. Gerçekte söylemek istediği anlama kullanmak istediği kelimeleri kullanmayıp tam karşıt kelimeleri kullanarak bu şekilde ulaşan bir kimsenin o anda yaptığı tam anlamıyla ironidir. İroni yapılmasında 2 tane amaç vardır; ilki gizli bir şekilde eleştiri yapabilmek ikincisi ise gizli bir şekilde alay edebilmektir.

İroni Hakkında

İroni kelimesinin doğuşunun ünlü düşünür Sokrates sayesinde olduğu bilinmektedir. ‘’İroni nedir?‘’ e cevap olarak bugün sözlüklerde gülmece, güldürmece şeklinde tanımlansa da asıl anlamı bunlar olmamakla birlikte bir bağlantı içerisinde bulunmaktadırlar. Bu bağlantı, gülmenin ironi eylemi sonucunda gerçekleşmesidir yani ifade edilen söylem tezat kelimeler içerdiği için karşınızdaki kimsenin yaptığınız eylemin farkına varması bir gülme sebebi olabilir. Fakat Sokrates‘e göre gülme eylemini, karşısındakinin ironik ifadesi sonucunda herkes gerçekleştiremez.

Özellikle bilmişlik taslayan ve her şey hakkında çok bilgili olduğunu düşünen kişilerin ironiyi anlayamayacağını düşünmektedir ki nitekim ünlü diyaloglarında da bunu göstermeyi başardı. Sokrates‘in ardından, Aristoteles ironiye farklı bir boyut getirerek günümüz anlamına biraz daha yaklaştırmıştır. Aristoteles ironi anlatımını iki farklı karakter üzerinden gerçekleştirip anlatmıştır. Karakterlerden ilki kendini sürekli kötüleyen diğeri de kendini sürekli öven bir kişidir. İroninin anlamını Sokrates‘in doğurduğu anlamdan uzaklaştırmayıp sadece zıtlık kavramını ekleyip bugün ki anlamında ifade etmemizi sağlayan Aristoteles daha farklı birçok örnekle de bu kavramı açıklamaktadır.

İroni Anlamı

Mizah ile ironinin aynı anlamlar ifade ettiği düşünülse de çok farklı anlamlar içerirler. Mizahta genel konular ve toplumsal olaylar gibi materyaller konu alınıp ince bir alay ile hafiften gem vurularak eleştiri yapılır.

İronide ise tamamen karşıt kelimeler kullanılıp her ne kadar mizah gibi eleştirisel bir anlam içerse de varılmak istenen sonuç, mizahta olduğu gibi eleştiri değil alay etmektir.İroni kelimesi Yunanca kökenli bir kelimedir. Lakin dilimize İrony olarak İngilizceden girmiştir.

Sizce "İroni Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.